upcoming releases

 • Crucifyre

  POST VULCANIC BLACK

  record label: Pulverised Records
  date of release: 2018-02-09
  SWEDEN

  Swedish Thrash ‘N Devilrollers CRUCIFYRE have congregated once again for their third full-length album “Post Vulcanic Black”, a gathering of ten unforgiving dark-hymns that would be sure to please any old-fashion Heavy Metal / Thrash devout.

  Ridiculously catchy while still retaining that unorthodox sense of morbidity, “Post Vulcanic Black” features an almost new line-up with evidently fresh energy in the band and overall encompassing a more imperialistic vibe. The Satanic victory is rejoiced now and forever more.

  Recorded at K51 STHLM, mixed by Willem Bleeker at Baggpipe Studio (ABBA, Britney Spears, Lady Gaga, etc), mastering by Erik Holmberg at K51 STHLM again and cover artwork by Thrashing Rage, “Post Vulcanic Black” delivers the primitive instincts of Hellhammer, the dark melodic sensibilities of Mercyful Fate but always without losing the quintessential early Slayer worship.

  www.crucifyre.com
  www.facebook.com/Crucifyre-164973910205853/
  www.pulverised.net
  pulverised.bandcamp.com
  www.facebook.com/pulverisedrecords

  search for Crucifyre
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.