upcoming releases

 • LVTHN

  THE SPIDER GODDESS MLP

  record label: Fallen Empire Records
  date of release: 2017-12-08
  BELGIUM

  The vessel LVTHN ventures deeper into the Spheres of Madness on this MLP, all in honor of the Arachnid aspects of The Dark Mother. The Spider Goddess takes you on a 25 minutes long intense downward swirl into insanity.

  ---

  ‘The Spider Goddess’ single-sided MLP comes with an etched-B side and is available in 300 copies on Arachnida Lilith vinyl and 150 copies on Black vinyl. A limited 50 copies come as a Devotee edition. Available only to those who dare to experience the Nightmarish essence of our Queen. This edition comes in a printed burlap sack including the Arachnida Lilith version of the MLP, ritual Instructions, a filled wooden offer box, a consecrated and numbered sigil card and a special Arachnidian Incense created by Ritus and Occult Sabbath.

  CS forthcoming between Fallen Empire and Rat King Records.

  www.facebook.com/adversarialism
  store.fallenempirerecords.com

  search for LVTHN
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.