upcoming releases

 • Dying Fetus

  WRONG ONE TO FUCK WITH

  record label: Relapse Records
  date of release: 2017-06-23
  USA

  DYING FETUS once again raise the bar of sonic extremity with their 8th studio album and first new material in over 5 years, Wrong One To Fuck With . The seasoned veterans manage to further stretch their creative and technical boundaries across 10 complex tracks of pulverizing death metal, filled with more dynamic intricacies, brutal breakdowns and varied vocal patterns than ever before. Now over 25 years into their distinguished career, DYING FETUS cement their legacy with Wrong One To Fuck With and uphold their position as the most dominant force in death metal today.

  Track lista "Wrong One To Fuck With":
  1. Fixated on Devastation
  2. Panic Amongst the Herd
  3. Die With Integrity
  4. Reveling in the Abyss
  5. Seething With Disdain
  6. Ideological Subjugation
  7. Weaken the Structure
  8. Fallacy
  9. Unmitigated Detestation
  10. Wrong One To Fuck With

  www.facebook.com/DyingFetus
  www.twitter.com/DyingFetusBand
  www.relapse.com

  search for Dying Fetus
 • listen and enjoy!
Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.