upcoming releases

 • Firespawn

  THE REPROBATE

  record label: Century Media Records
  date of release: 2017-04-28
  SWEDEN

  Sweden’s FIRESPAWN are back with a fuckin‘ vengeance! Already the 2015 debut album "Shadow Realms" was a scorching piece of diabolic death metal created by members of Entombed A.D., Necrophobic, Unleashed, Raised Fist and Naglfar, the new opus "The Reprobate" (2017) turns out to be even more infernal. Being written in a shorter term compared to the debut, „The Reprobate“ offers a devastating intensity that is highly recommended to fans of US death greats like Morbid Angel, Deicide or Vital Remains as well as Polish acts like Behemoth or Vader. Garnered with truly epic guitar melodies, scathing blasts, uncompromising riffs and probably the most brutal vocal performance LG Petrov has ever delivered, tracks like "Serpent Of The Ocean“. "Blood Eagle“, "Death By Impalement“ or the title track slay for days, weeks, months. Topped off with artwork by Paolo Girardi (Inquisition, Power Trip), "The Reprobate" is a must-have!

  Disc 1
  01. Serpent Of The Ocean (04:46)
  02. Blood Eagle (02:44)
  03. Full Of Hate (03:22)
  04. Damnatio Ad Bestias (05:10)
  05. Death By Impalement (05:29)
  06. Generals Creed (04:51)
  07. The Whitechapel Murderer (03:55)
  08. A Patient Wolf (03:42)
  09. The Reprobate (04:31)
  10. Nightwalkers (04:29)

  www.facebook.com/firespawnofficial
  www.facebook.com/centurymedia
  www.centurymedia.com

  search for Firespawn
 • listen and enjoy!


Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.