Rattenfänger

Geisslerlieder ___2019
Przyznam szczerze, że Roman Saenko, razem z resztą ekipy z Drudkh zaimponowali mi tym, że u szczytu eksplozji nowej fali old school doom/death metalu udało im się wyjść z czymś, co będzie brzmiało klasycznie, nawet antycznie, a przy tym miało jednak własny, wyjątkowy charakter. W tłumie rekultywatorów szkoły -ation death metalu, starej Finlandii i Szwecji styl Rattenfänger wyróż...

Deiphago

I, The Devil ___2019
Uwielbiam ten zespół zwłaszcza od czasów, gdy ich płyty przestały tonąć w zalewie pogłosów i postawili na bardziej zbite brzmienie. Na “I, The Devil” ewolucja tego podejścia postąpiła jeszcze dalej zabierając nas wręcz bardzo blisko innych rejonów muzycznych. Chaotyczny war/black? To już jest bardziej bestialski, bezwzględny, sataniczny powerviolence. Utwory, na crustowy wzó...

Devouror

Slay for Satan ___2019
Nie wiem ile jeszcze muzycznych wizualizacji armagedonu i zagłady ludzkości w wykonaniu Shyaithana jesteście w stanie znieść po kilkunastu wydawnictwach Impiety, ale jemu samemu najwyraźniej wciąż jest za mało. W zasadzie mamy tu najbardziej istotną część składu wspomnianych, singapurskich diabłów (Shyaithan i Dizazter) plus Antichristo Xul z rewelacyjnego Infernal Execrator na wok...

Mortiferum

Disgorged from Psychotic Depths ___2019
Wyrobioną opinię dzięki świetnej demówce z 2017 przyszedł czas zweryfikować na pierwszym pełnoczasowym materiale. I choć brzmienie zostało teraz nieco odarte z wczesnej surowości to, w ostatecznym rozrachunku dostajemy jak najbardziej godną kontynuację dotychczasowej wizji studziennego death/doom metalu z mocnym piętnem fińskich wzorców. Zwraca uwagę telepiący bebechami i zdecydo...

 • Brutal Assault #20

  2015-08-28
  Za nami jubileuszowa dwudziesta edycja czterodniowego festiwalu.Minionego lata słońce dało się nam wszystkim we znaki...ale dołożono starań by zminimalizować dyskomfort.Fani,zgromadzeni w jeszcze większym poczcie,niz w poprzednich latach, mogli cieszyć się na święto muzyki. Starano się tak dobrać zespoły aby zebrac zestaw interesujacych nazw..Jak to w życiu bywa,zdarzy się nieoczekiwana sytuacja,jakas kapela nie będzie mogła zagrać.Tak było z Killing joke. Z tym wszyscy musimy się liczyć. Myślę,ze cały line-up festiwalu dobrano zgodnie z założeniami tzn.dobra muzyka, pogodzenie ze sobą nazw tych dużych i tych mniejszych..Każdego wieczoru fani trwają wiernie przy festiwalowych scenach aż do konca..

  Specjalnie z myśla o jubileuszu,chcac przybliżyć historię festiwalu wydano ksiazke. Na 442 stronach zawarto historie z różnych edycji,zdjecia,rejestr wszystkich kapel, które graly przez dwie dekady..
  Zawsze z przyjemnością udaje się na ciekawe wystawy..a taka prawdziwa dla mnie perełka była wystawa fotografii Petera Beste znanego amerykańskiego autora foto Immortal, Gorgoroth, Carpathian Forest..Jego,klasyczna już wystawę "True Norwegian Black Metal" można było oglądać przez wszystkie dni.W Octagon gallery pokazano obrazy Davida Glomby,znanego że współpracy z Cult of Fire.Byla możliwość kupna prac,kopii książki Petera Beste czy zakupienia T-shirt z limitowanej edycji poświęconej programowi Oriental Stage. Na tej scenie gościły Cult of Fire i Phurpa podczas sobotniego wieczoru.
  W Brutal Assault centrum przygotowano wystawę ukazująca w wielkim formacie zdjęcia kapel,scen,fanow,ktorzy przewinęli sie przez te 20 lat. Pomniejszone te fotografie znajdziemy w książce,ktora była dostępna właśnie w BA centrum,gdzie również można było odpocząć od gorąca..Niedaleko kino, stoiska oferujące zakup płyt,koszulek,bizuterii..Udane zakupy uczcić można było Budweiserem :-)
  Autogramiady to okazja dla fanów do spotkania z ulubionymi zespołami,wzięcia autografu,mozliwosc zamienienia kilku slow..tak przez cały czas trwania festiwalu..
  Na Brutal Assault przyjeżdżają wszystkie generacje fanow,o czym pamiętają organizatorzy przygotowując twierdzę Josefov...Nowością były cyklo pointy oraz tenis stołowy,cos dla aktywnych..Crypt tours to taka mała lekcja historii.
  Jestem przekonana,ze na nudę absolutnie nie można było narzekać.
  Głównym powodem,dla którego fani zjeżdżają się tak licznie z całego świata, jest muzyka..death metal,black,thrash,grind,hard core,doom,progressive,pagan,industrial...Ma to wspólny mianownik..Wielu fanow zgromadził koncert Sepultury..też jubileuszowy.Zagrano przekrojowy repertuar,taka historia Sepultury.Takie koncerty pamięta się długi czas..Ciarki po plecach przeszły mi podczas nocnego wystąpienia Death dta..Trochę jakby wrócić do czasów tych początków death metalu. Muzycy zacni,znani z legendarnego Death,wokalista nie przynoszący hańby :-).Dość powiedzieć,z e na swoich koncertach gromadzą pełne sale..Doskonały wybór jednego z zespołów występującego w piątek..bo już trochę za nami ale jeszcze dużo przed nami..
  W ostatni dzień wystąpił Vader..polska legenda.Dla fanów,ktorzy mieli możliwość wzięcia większej ilości wolnego w pracy przygotowano after party w Pradze w klubie Modra Vopice. W niedzielę od godz.18 w klubie wystąpili doskonały czeski Heaving Earth,wspomniany Vader,Ad Nauseam,Hemdale,Pancreatic Purulence.Dla uczestników festiwalu wstęp to tylko 200 Kc.Pomysl doskonały,takie opinie słyszałam od fanów,c cieszących się tym samym na możliwość zwiedzenia pięknej czeskiej Pragi.
  A przecież większość fanów muzyki przyjechała z zagranicy..Szacuje się około 70 %...
  Na Brutal Assault 2015 czekały na nas 4 sceny,nowoscia była Oriental Stage..Łącznie zagrała setka kapel i nie było ważne,kto po kim i jak długo.Biorac pod uwagę ilość zespołów oraz punktualność w przygotowaniu scen,chylimy czola nad mrowcza praca wielu ludzi..
  Ciesząc się na 21 edycję,wspomnijmy muzyczna ucztę.
  Już w środowy wieczorem słuchaliśmy i oglądaliśmy kultowy norweski Mayhem,zawsze odpowiednio koncertowo przygotowany..Noc,dzwieki "Frezzing moon",przerażający image..kilka godzin wcześniej zagrało czeskie Tortharry,znane nie od dzis fanom death metalu,potem Triptykon, Soulfly-niektorym bardzo podobało sie,ze na jednym festiwalu będą mogli zobaczyć Sepulture i Soulfly...Muszę przyznać,ze zawsze również czekam na koncert Katalonii,mistrza melancholic metal...Koncerty klubowe różnią się tym od festiwali,ze grany jest trochę inny repertuar.W związku z tym nie ma większego sensu opowiadać o każdym zespole i o każdej piosence,piesni,hymnu.. Zawsze na festiwalu będą brzmiały te najbardziej lubiane,znane,a do tego dochodzi indywidualne zdanie muzyków uwzględniające ramy czasowe,ktorych wszyscy musimy się trzymać i je respektować.A na BA festiwalu,praktycznie jak w szwajcarskim zegarku..
  Od czwartkowego od południa czekały na nas m.in. : Asphyx,Kreator-niemieccy thrash metalowy,ktorych koncerty to taki energetyczny kopniak.Cannibal corpse, Sarke..
  W piątek wielka death metalowa uczta: brazylijski Krisiun,ktory miażdży na koncertach,rodzimy Decapitated,francuski Kataklysm.W międzyczasie uwielbiany Napalm Death.. Dla fanów doom-Candlemass. Wspomniana już wcześniej Sepulture, industrialny Godflesh,Death dta,szwedzka machina wojenna Marduk i na tym nie koniec..
  Trzy dni muzyki za nami,przed nami ostatni dzien-sobota.Nie ma zmiluj-zaczyna Blood Red Throne,dalej Cryptopsy, Suicide Silence, At the Gates,Cradle of Filth, Vader..
  Dziękując za te 20 lat,zyczymy sobie wszyscy minimalnie kolejnych 20.
  Zapraszamy wszystkich na Brutal Assault 21- 10-13.08.2016,twierdza Josefov,Czechy

  tekst: Barbara Niezgodaadded by: Olo

Reinfection

Czy damy radę wpasować się w panujące dzisiaj trendy tego nie wiem. Mam nadzieję, że tak i płyta zdoła troszkę namieszać i odbije się to echem w środowisku. Mam też nadzieję, że będziemy w stanie pokazać, że scena ma się dobrze i zachęcić innych do tego że warto coś robić mimo tego, że się mieszka daleko od siebie.

Nuclear Holocaust

Jest old school, bo nie zagraliśmy ani jednego oryginalnego dźwięku, kawałki są krótkie, jest w nich mnóstwo thrashu i punka, szczypta death metalu – to dla wielu będzie właśnie przepisem na grindcore, zmieniają się tylko proporcje. Nie boli nas ta łata, nie chce nam się też szukać innej.

Ulcer

Może dzięki uwielbieniu Dissection jest na Heading Below więcej melodii? Może za sprawą Testimony of Ancients znalazły się klawiszowe podkłady? Być może dlatego, że kochamy Autopsy jest więcej tłustych zwolnień? Jakoś tak to wszystko naturalnie przyszło.