WARDRUNA

nie tylko metalem człowiek żyje :)

Moderatorzy: Nasum, Heretyk, Sybir, Gore_Obsessed

ODPOWIEDZ
shadowthrone
postuje jak opętany!
Posty: 386
Rejestracja: 24-12-2010, 13:47

Re: WARDRUNA

22-08-2016, 11:52

Bardziej przebojowo, ale rewelacyjny utwór!
535

Re: WARDRUNA

22-08-2016, 12:59

Trochę mnie niepokoi ten kierunek. W porządku, jest popyt, jest telewizja, spotkania w zakładach pracy, wywiady i autografy przez telefon, więc trzeba działać, wykorzystując swoje pięć minut. Tylko żeby przypadkiem nie skończyło się chałturami w Gudvangen dla niemieckich i japońskich emerytów, bo już poprzednia propozycja trąciła lekko suwenirem. Boję się, że z doskonałej surowizny, wspaniałego debiutu, robi się powoli surówka do kotleta.
Awatar użytkownika
moonfire
zahartowany metalizator
Posty: 3483
Rejestracja: 10-05-2011, 00:48

Re: WARDRUNA

22-08-2016, 18:02

Nie wiem, czy już o tym pisałem, ale nie cierpię skandynawskiego folku, ani muzyki nim inspirowanej, niezależnie czy to Hedningarna, czy Wardruna, czy piwno-schabowy Finntroll. Obrzydliwa muzyka IMO.
Wódka i Piwo
weteran forumowych bitew
Posty: 1555
Rejestracja: 19-10-2011, 16:55

Re: WARDRUNA

22-08-2016, 19:41

moonfire pisze:Nie wiem, czy już o tym pisałem, ale nie cierpię skandynawskiego folku, ani muzyki nim inspirowanej, niezależnie czy to Hedningarna, czy Wardruna, czy piwno-schabowy Finntroll. Obrzydliwa muzyka IMO.
d Myślisz że kogoś to obchodzi jakie masz zdanie nt. skandynawskiego folku? :)
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14992
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: WARDRUNA

22-08-2016, 20:14

Hah.... no do debiutu to nie ma startu. Fajne.... ale bardziej takie... filmowe i momentami kojarzy mi się Ordo Equilibrio. Zdecydowanie wolałem jak Kvitrafn krzyczał. Choć może całość będzie miała sens razem z tym utworem. W końcu ma opiewać Ragnarok. Mniej tu surowizny. Mogłoby być mniej chórów gdyż wprowadzają niepotrzebny patos. Ale... słuchać wyrwanego z kontekstu utworu to tak jak być w Zakopcu i powiedzieć że się było w Tatrach.
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4091
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WARDRUNA

22-08-2016, 23:03

535 pisze:Trochę mnie niepokoi ten kierunek. W porządku, jest popyt, jest telewizja, spotkania w zakładach pracy, wywiady i autografy przez telefon, więc trzeba działać, wykorzystując swoje pięć minut. Tylko żeby przypadkiem nie skończyło się chałturami w Gudvangen dla niemieckich i japońskich emerytów, bo już poprzednia propozycja trąciła lekko suwenirem. Boję się, że z doskonałej surowizny, wspaniałego debiutu, robi się powoli surówka do kotleta.
Z żalem mogę się pod tym podpisać (może poza fragmentem o drugiej płycie: dla mnie była to naturalna droga rozwoju, chyba nawet wolę ją od jedynki). Posłuchamy całości, to wszystko stanie się jasne, ale kierunek jest niepokojący.
moonfire pisze:Nie wiem, czy już o tym pisałem, ale nie cierpię skandynawskiego folku, ani muzyki nim inspirowanej, niezależnie czy to Hedningarna, czy Wardruna, czy piwno-schabowy Finntroll. Obrzydliwa muzyka IMO.
No nie, przepraszam, ale to jakby napisać: Nie cierpię szwedzkiej muzyki. Nieważne, czy to Entombed, czy In Flames, czy Abba. Tyle mniej więcej wymienione przez Ciebie kapele mają ze sobą wspólnego.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
moonfire
zahartowany metalizator
Posty: 3483
Rejestracja: 10-05-2011, 00:48

Re: WARDRUNA

23-08-2016, 13:56

Wódka i Piwo pisze:
moonfire pisze:Nie wiem, czy już o tym pisałem, ale nie cierpię skandynawskiego folku, ani muzyki nim inspirowanej, niezależnie czy to Hedningarna, czy Wardruna, czy piwno-schabowy Finntroll. Obrzydliwa muzyka IMO.
d Myślisz że kogoś to obchodzi jakie masz zdanie nt. skandynawskiego folku? :)
Mam nadzieję, że tak. :)
Lukass pisze: No nie, przepraszam, ale to jakby napisać: Nie cierpię szwedzkiej muzyki. Nieważne, czy to Entombed, czy In Flames, czy Abba. Tyle mniej więcej wymienione przez Ciebie kapele mają ze sobą wspólnego.
Sugerujesz, że w muzyce wymienionych przez Ciebie kapel jest jakiś wspólny mianownik? W tym, co wymieniłem, słychać w różnym natężeniu akcenty folkowe i to one (plus mitologia nordycka) powodują, że ta muzyka jest nie z mojej bajki.
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4091
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WARDRUNA

23-08-2016, 15:54

moonfire pisze:Sugerujesz, że w muzyce wymienionych przez Ciebie kapel jest jakiś wspólny mianownik? W tym, co wymieniłem, słychać w różnym natężeniu akcenty folkowe i to one (plus mitologia nordycka) powodują, że ta muzyka jest nie z mojej bajki.
Owszem, sugeruję: Entombed i In Flames są do siebie zbliżone mniej więcej tak, jak Hedningarna i Wardruna. Czyli niezbyt, ale poruszają się w bardzo szeroko pojętym jednym nurcie. Abbą będzie tu Finntroll, który ma z folkiem tyle wspólnego, co świnka morska z morzem (podobnie jak prawie cały tzw. "folk metal"). Rozumiem, że mogą się nie podobać, ale takie szerokie skreślanie kapel z mocno różnych bajek mnie nieco zdziwiło.

A w jaki sposób poruszanie zagadnień związanych z mitologią nordycką może zniechęcać do muzyki, to już jest dla mnie zajebiście niezrozumiałe. Tym bardziej, że zwykle teksty i tak są szwargortane po ichniemu, więc jeśli nie znasz języków skandynawskich, to da się tego słuchać całkowicie bez załapania przekazu.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
535

Re: WARDRUNA

23-08-2016, 19:58

Wrzucanie do jednego wora tego co prezentuje Wardruna, z tym co proponuje Finntroll, to jakieś kosmiczne nieporozumienie, bez względu na stosunek do mitologii nordyckiej.
Awatar użytkownika
moonfire
zahartowany metalizator
Posty: 3483
Rejestracja: 10-05-2011, 00:48

Re: WARDRUNA

23-08-2016, 20:08

Lukass pisze: Owszem, sugeruję: Entombed i In Flames są do siebie zbliżone mniej więcej tak, jak Hedningarna i Wardruna. Czyli niezbyt, ale poruszają się w bardzo szeroko pojętym jednym nurcie. Abbą będzie tu Finntroll, który ma z folkiem tyle wspólnego, co świnka morska z morzem (podobnie jak prawie cały tzw. "folk metal"). Rozumiem, że mogą się nie podobać, ale takie szerokie skreślanie kapel z mocno różnych bajek mnie nieco zdziwiło.

A w jaki sposób poruszanie zagadnień związanych z mitologią nordycką może zniechęcać do muzyki, to już jest dla mnie zajebiście niezrozumiałe. Tym bardziej, że zwykle teksty i tak są szwargortane po ichniemu, więc jeśli nie znasz języków skandynawskich, to da się tego słuchać całkowicie bez załapania przekazu.
Osobiście mam inne zdanie w kwestii podobieństw. Co do mitologii nordyckiej, cóż, tak mam, że te motywy mnie drażnią. Może to nieracjonalne, ale tak już jest z odczuciami w sztuce.
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4091
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WARDRUNA

24-08-2016, 13:06

moonfire pisze:Osobiście mam inne zdanie w kwestii podobieństw. Co do mitologii nordyckiej, cóż, tak mam, że te motywy mnie drażnią. Może to nieracjonalne, ale tak już jest z odczuciami w sztuce.
OK, czyli w tym temacie po prostu się nie dogadamy. Bywa.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4091
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WARDRUNA

31-08-2016, 00:12

Szczęśliwie powróciłem z pięknego (dopóki nie leje tak jak dzisiaj rano) Bergen i pragnę krótko podzielić się wrażeniami z dwóch koncertów Wardruny w magicznym Haakonshallen. Jednym słowem: miazga. Akustyka tej sali urywa łeb, a forma zespołu nie pozostawia żadnych niedomówień. Ktoś może narzekać, że zrobiło się to trochę zbyt profesjonalne, ale to chyba naturalne przy ich popularności. Wizualnie niewiele mogę powiedzieć, bo przez wrodzone pijaństwo wchodziłem na salę dość późno, a że tam właściwie nie ma sceny, to Einara praktycznie nie widziałem z dalszych rzędów. Wokalistka za to wyglądała na kompletnie opętaną i skupioną na muzyce tak bardzo, że chyba niezbyt kontaktowała ze światem zewnętrznym. Bardzo oszczędna scenografia. Jedyny istotny element to "okno" nad zespołem, które było podświetlane różnymi kolorami w zależności od etapu koncertu, by w finale zabłysnąć na krwisto-czerwono podczas "Helvegen". No ale jak się ma okno wysokości jakichś dziesięciu metrów i tej urody, to nie dziwota:

Obrazek

Co do setlisty, dominowała pierwsza płyta. Do tego kilka numerów z dwójki oraz dwa nowe (znany od dłuższego czasu "Gjallarhorn" oraz świeżutki "Odal"). Oba nabierają na żywo mocy i sensu, i wreszcie zrozumiałem, co mi przypominają. Otóż oba w wersji live mają energię podobną do ostatnich dokonań... Laibacha. Inna muzyka, inne środki, podobny rezultat.

To, co najlepsze? Uffff... Fantastycznych kawałków mnóstwo: odśpiewany praktycznie a capella "Laukr"; smyczki w "Heimta Thurs"; obie części "Algir" - ta druga o wiele dziksza i bardziej pierwotna, niż pierwsza; wreszcie wielkie zwieńczenie koncertu, należące jednak do płyty drugiej: wspaniały "NaudiR" (ostatnia minuta tego numeru to chyba najlepsza rzecz, jaką słyszałem na żywo kiedykolwiek) oraz "Helvegen". Moje pytanie brzmi: czy w mniej atrakcyjnych okolicznościach ta magia będzie wciąż tak silna? Jakoś nie potrafię porównać łódzkiej Wytwórni do Haakonshallen.

Dla ciekawskich więcej fotek (nie moich, żeby było jasne):
http://gaffa.no/galleries/gallery/60132
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14992
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: WARDRUNA

31-08-2016, 00:37

Pewnie klimatu takiego nie będzie. Niemniej już mam gęsią skórkę na.... wiadomo na czym.

Obrazek
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4091
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WARDRUNA

06-10-2016, 22:10

Nowa płyta nadchodzi wielkimi krokami, a dziś pojawił się nowy numer, i to z oficjalnym klipem. Numer b. dobry, klip b. dobry. Czyli raczej w normie.

[youtube][/youtube]
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Raagoon
weteran forumowych bitew
Posty: 1178
Rejestracja: 14-01-2005, 15:53

Re: WARDRUNA

06-10-2016, 22:31

Całość już u braci ze wschodu, razem z nową epką Cult Of Fire. Co najpierw? Jak żyć?
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4091
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: WARDRUNA

06-10-2016, 22:40

Raagoon pisze:Całość już u braci ze wschodu, razem z nową epką Cult Of Fire. Co najpierw? Jak żyć?
Co, już? Niemożliwe... Nie, nie sprawdzę przed premierą, nie ma bata.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
trup
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14992
Rejestracja: 26-11-2009, 14:38

Re: WARDRUNA

07-10-2016, 01:17

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to jest ZJAWISKOWY zespół i może ma coś tam wspólnego z Dead Can Dance ale coraz mniej. Mają kurwa taki klimat, że głowa mała.
hO Aster Tor Pente - "Give Light and The People Will Follow."
„Kto poznał świat, znalazł trupa, a kto znalazł trupa, świat nie jest go wart” (logion 57)
535

Re: WARDRUNA

07-10-2016, 08:23

Nie umiem se ukraść. Wyświetlają mi się jakieś bukmacherki, ruleta i roznegliżowane panie.
Ciekawe, czy w Łodzi będą mieli stoisko z precjozami.
Karkasonne

Re: WARDRUNA

07-10-2016, 12:47

535 pisze:Nie umiem se ukraść. Wyświetlają mi się jakieś bukmacherki, ruleta i roznegliżowane panie.
Ciekawe, czy w Łodzi będą mieli stoisko z precjozami.
PM
Nurni Flowenol
zaczyna szaleć
Posty: 262
Rejestracja: 11-02-2011, 21:46

Re: WARDRUNA

23-10-2016, 14:05

Odkupię bilet na koncert w Łodzi!
ODPOWIEDZ