Księża

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Księża

17-09-2020, 14:43

WaszJudasz pisze:
17-09-2020, 10:49
zakłamana kurwa pisze:
17-09-2020, 10:18
Wczoraj twierdziłeś że ofiary nazywałem kłamcami ale żadnego cytatu nie wkleiłeś.
W twoim wypadku wklejanie cytatów nie ma żadnego sensu, z uwagi na twoją postępującą katoślepotę. W tym momencie jesteś na tym poziomie, gdzie mając jawnie, biało na szarym, podetknięte pod nos własne słowa, najzwyczajniej w świecie je ignorujesz i pierdolisz dalej swoje, jakby ich nie było, dlatego napiszę tylko raz: skończyłem rozmawiać z tobą, bo kompletnie nie warto tracić czasu na dialogi, w których jedna ze stron najpierw domaga się dowodów, a postawiona wobec nich ignoruje je całkowicie i jednocześnie dalej ich się domaga. Bądź natomiast pewien, że przypomnę te fakty innym, gdy po raz kolejny rzuci mi się w oczy twoje pierdolenie w sferze, w której się skompromitowałeś.

Jesteś pierwszą osobą na tym forum, której twórczość autentycznie mnie obrzydziła i która przekonała mnie w 100%, że z niektórymi naprawdę nie warto rozmawiać, bo rzucanie pereł przed wieprze to słaby model gospodarowania czasem.
w końcu.
nie dość, że kurwa to jeszcze bezczelna kurwa.

aż dziw bierze, że się takie coś tutaj toleruje. dawno już powinien być karny ban.
13.04.2024
Awatar użytkownika
Mental
weteran forumowych bitew
Posty: 1738
Rejestracja: 31-08-2003, 12:29
Lokalizacja: anus mundi

Re: Księża

17-09-2020, 17:45

Podziwiam was, że w ogóle chce wam się dyskutować z kolesiem który jeszcze parę lat temu zgrywał mrocznego blekmetalowca, a teraz zgrywa wielkiego katola. Należy tylko splunąć i odejść.
You may raise your chalice of nothing
And salute the leech that you are
zodiac
postuje jak opętany!
Posty: 632
Rejestracja: 22-02-2018, 19:29

Re: Księża

17-09-2020, 18:02

Obrazek
To prawda czy plotki?
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: Księża

17-09-2020, 18:53

zodiac pisze:
17-09-2020, 18:02
Obrazek
To prawda czy plotki?
Ks. Isakowicz-Zalewski podaje raczej sprawdzone informacje.
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: Księża

18-09-2020, 22:10

Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
Wasyl
weteran forumowych bitew
Posty: 1529
Rejestracja: 09-03-2007, 13:44

Re: Księża

19-09-2020, 21:50

Treść listu do ks. kard. Stanisława Dziwisza, wręczonego mu osobiście wraz z załącznikami w 2012 roku.

Publikując dziś ten list, wykropkowałem nazwiska księży i osób świeckich oraz nazwy parafii. Za wyjątkiem sprawy opisanej w pkt 1., bo jest ona z mediów powszechnie znana. We wręczonym oryginale żadnych wykropkowań oczywiście nie było. Adresat mógł więc zapoznać się ze wszystkimi szczegółami, także z wielostronicowymi załącznikami. Jednak nie podjął działań.

Gliwice - Radwanowice, 24 kwietnia 2012 r.

Eminencjo,

Najdostojniejszy Księże Kardynale!

W nawiązaniu do problemów omawianych na ostatniej Radzie Kapłańskiej przedstawiam kilka spraw, które wpłynęły do mnie tak po opublikowaniu poprzednich książek, jak i obecnego wywiadu-rzeki. Nie są to jednak wszystkie sprawy, gdyż inne, niemniej trudne, wymagają dodatkowego opracowania.

1/ Cztery lata temu napisał do mnie p. Janusz Szymik, b. ministrant i lektor z Międzybrodzia Bialskiego, który w załączonym liście opisuje molestowanie seksualne jakiego wobec niego w latach 1986 – 1989 dopuścił się ks. Jan Wodniak, ówczesny kapłan archidiecezji krakowskiej i b. kapelan poprzedniego metropolity krakowskiego. Vide: załącznik nr. 1.

Rozmawiałem osobiście z autorem listu w obecności jego żony i wujka, którzy potwierdzili opisywane zdarzenia. Niestety ordynariusz bielsko-żywiecki J. E. Ks Bp Tadeusz Rakoczy, do którego zwracała się rodzina, nie rozwiązał tego problemu. W chwili obecnej grozi to postawieniem zarzutu o tuszowanie przez władze kościelne stosunków homoseksualnych, które podwładny im duchowny (nadal urzędujący proboszcz) utrzymywał z osobą nieletnią.

O sprawie tej wspomniałem w ostatniej publikacji na str. 116, ale nie podałem żadnych danych personalnych. Podobnie postąpiłem w książce „Księża wobec bezpieki”, choć w IPN znajdują się wiarygodne dokumenty dotyczące ks. Wodniaka, który przez kilka lat był zarejestrowany jak tajny współpracownik o ps. „Janek”.

Nawiasem mówiąc, poprzez stronę internetową dostałem szereg innych informacji o „nadmiernym zainteresowaniu” ks. Wodniaka innymi młodymi chłopcami.

2/ Kolejna sprawa, opisana także na str. 116, dotyczy ks. dr …………….. Kapłan ten wprawdzie jako kandydat na tajnego współpracownika o ps. „Rektor” nie podjął współpracy z SB, ale jego obfita teczka także przechowywana jest w archiwach w IPN. W teczce tej znajdują się opisy tak jego relacji ze środowiskiem krakowskich homoseksualistów, jak i niektórych lubieżnych czynów. Spełniając prośbę Waszej Eminencji, aby nie opisywać spraw homoseksualnych, sprawę tę pominąłem w książce „Księża wobec bezpieki”. Dzisiaj jednak tego żałuję, bo ów duchowny, czując się całkowicie bezkarny (publicznie podkreśla przyjaźń z Waszą Eminencją), dopuścił się kolejnych niegodnych rzeczy.

Poświadczyć o tym może małżeństwo …………………, których nastoletni syn był molestowany przez owego duchownego. Zwracali się oni z tą sprawą do J. E. Ks. Bp Jana Szkodonia, ale sprawa także nie została właściwie rozwiązana, a ks. ……………… po kilku miesiącach przerwy został ponownie mianowany proboszczem, tym razem w ……………….. Wspomniani małżonkowie są ludźmi wiarygodnymi i prawymi, mocno zaangażowanymi w życie Kościoła. Dlatego też, pomimo poranienia tą sprawą, są oni gotowi osobiście spotkać się z Waszą Eminencją. Podaje ich adres: ……….., ul. …………… tel. ……………….

Świadkiem postępowania wspomnianego proboszcza może być także s. ………….., która przez wiele lat pracowała w tej parafii.

3/ W IPN znalazłem wiele innych akt, które dotyczą księży-homoseksualistów, w tym kilku z naszej archidiecezji. Dotarłem także do akt operacji „Sadzawka”, która dotyczyła penetracji środowiska homoseksualnego, koncentrującego się wokół łaźni rzymskiej na ul. św. Sebastiana w Krakowie. Osobną sprawa są akta operacji „Hiacynt”, która w związku z pojawiającym się w Polsce pierwszymi przypadkami choroby AIDS, objęła w latach 80-tych czynnych homoseksualistów. Do teczek tych mają dostęp także dziennikarze i historycy świeccy.

Najbardziej rażącym przypadkiem jest sprawa ks. infułata ……………….., o którego skłonnościach dwukrotnie już informowałem ustnie Waszą Eminencję. Duchowny ów po ujawnieniu swoich kontaktów homoseksualnych z chłopcami z Ochotniczych Hufców Pracy, został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o ps. „Junak”. Współpracę wprawdzie zerwał na samym początku, ale materiały o nim były nadal zbierane przez bezpiekę. Tak w czasie jego pobytu w Krakowie, jak i w Rzymie. W materiałach tych znajdują się m.in. zeznania jego partnerów seksualnych.

Poprzez jeden z klubów „Gazety Polskiej” otrzymałem także list od jednego z księży, który przedstawił się z imienia i nazwiska, a który opisał postępowanie ks. ………… w ostatnich latach. W liście tym autor wyraża zdziwieni, że osoba o takiej przeszłości została mianowana szefem komisji historycznej przy beatyfikacji Jana Pawła II, a obecnie także postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. ……………………..

Jeżeli chodzi o akta księży-homoseksualistów, to dotyczy to także ks………………., którego ostatnio Wasza Eminencja mianował kapelanem Szkoły Podstawowej z Internatem dla Dzieci ………………………...

4/ Przed paroma laty Wasza Eminencja dwukrotnie pytał mnie, czy ks. ……………… jest homoseksualistą. Dziś kapłan ten nie żyje. Jednak w tych dniach jeden z jego kolegów napisał do mnie. Cytuję:

„Zwracam się do Księdza w sprawie śp. ks. ………………, mojego kolegi seminaryjnego, którego ciało znaleziono w …………………... Miał zaledwie ……… lat. Był "odmienny", ale do tego stanu doprowadził go ksiądz ………………., dyrektor ………………., ksywa "Playboy" …………….. Ks. …………. wyjechał do…………, bo miał tego dość. Chciał jednak wrócić. Zginął w dziwnych okolicznościach. Na nekrologu napisano "zmarł nagle". Cała prawa została zatuszowana.”

Co do zachowań ks. dyrektora ………………, to sprawy te są tak powszechne znane, że z mojej strony nie wymagają dodatkowych informacji. Z pewnością wszystko to ta wcześniej czy później „pęknie” jak nabrzmiały wrzód.

5/ Zwróciła się do mnie także jedna z rodzin krakowskich, która przedstawiła dodatkowe informacje na temat śp. ks. …………….. Chodzi o jego ekscesy homoseksualne i defraudacje finansowe oraz o ich tuszowanie przez tzw. lobby gejowskie. Na razie nie mogę podać Waszej Eminencji bliższych szczegółów.

6/ Inną sprawą, choć wprost nie będącą związaną z naszą archidiecezją, jest seria samobójstw księży, które miały miejsce w sąsiedniej diecezji w Tarnowie, wchodzącej w skład metropolii krakowskiej. Vide: załączniki nr 2 i 3. Przed paroma dniami dostałem nowy list z informacją o kolejnym, ósmym już samobójstwie, Vide: załącznik nr 4.

Mam bezpośredni kontakt z autorami tych listów, którzy zarzucając tak Waszej Eminencji jako metropolicie krakowskiemu, jak i nuncjuszowi papieskiemu, brak odpowiednich działań, przekazali te materiały do „Gazety Polskiej”. Pisałem już o tym w swoim felietonie pt. „Nie zamiatać pod dywan”, opublikowanym 8 listopada 2011 r. Mam też zamiar napisać o tym w kolejnych felietonach oraz w przygotowywanej nowej publikacji książkowej.

7/ Kolejna sprawa dotyczy godnego pożałowania postępowania ojców …………….. Vide: załącznik nr 5, który jest kopia listu wysłanego do Waszej Eminencji. Oprócz tego dostałem listy od ośmiu innych osób, które czują się pokrzywdzone przez zakonników z ………….. Sprawa na pewno będzie miała dalszy ciąg, bo pokrzywdzeni są mocno zdeterminowani.

Eminencjo, Najdostojniejszy Księże Kardynale, jak wspomniałem na wstępie, jest to zaledwie część spraw, które dotyczą archidiecezji krakowskiej. Pozostałe przygotuję w terminie późniejszym.

Z kolei sprawy, które dotyczą innych diecezji lub zakonów prześlę do nuncjusza papieskiego w Warszawie i przewodniczącego Episkopatu Polski. Jest ich tak dużo, że poprosiłem jedną z kancelarii adwokackich, do której mam zaufanie, o ich skatalogowanie i opracowanie.

Z wyrazami czci i szacunku

Szczęść Boże!

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10549
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Księża

19-09-2020, 22:11

Wyparcie będzie musiało działać coraz mocniej, by to wyjaśnić, nie zazdroszczę.
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: Księża

19-09-2020, 22:52

Spokojnie, Bloodcult da radę. Kościół nie ma sobie nic do zarzucenia. To lewacka propagitka za pieniądze Sorosa, by zniszczyć polską rodzinę, przejąć przemysł, stocznie i kopalnie, wprowadzić LGBT do żłobków oraz islam. I aborcję na telefon. Poza tym nie zrobiono jeszcze porządku z Polańskim, więc lista zarzutów jest nieważna.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Ascetic
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16342
Rejestracja: 10-01-2015, 15:54

Re: Księża

19-09-2020, 23:00

Drone pisze:
19-09-2020, 22:52
Spokojnie, Bloodcult da radę. Kościół nie ma sobie nic do zarzucenia. To lewacka propagitka za pieniądze Sorosa, by zniszczyć polską rodzinę, przejąć przemysł, stocznie i kopalnie, wprowadzić LGBT do żłobków oraz islam. I aborcję na telefon. Poza tym nie zrobiono jeszcze porządku z Polańskim, więc lista zarzutów jest nieważna.
zapomniałeś o tabletkach na zmianę płci
13.04.2024
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: Księża

19-09-2020, 23:05

Ascetic pisze:
19-09-2020, 23:00
Drone pisze:
19-09-2020, 22:52
Spokojnie, Bloodcult da radę. Kościół nie ma sobie nic do zarzucenia. To lewacka propagitka za pieniądze Sorosa, by zniszczyć polską rodzinę, przejąć przemysł, stocznie i kopalnie, wprowadzić LGBT do żłobków oraz islam. I aborcję na telefon. Poza tym nie zrobiono jeszcze porządku z Polańskim, więc lista zarzutów jest nieważna.
zapomniałeś o tabletkach na zmianę płci
Po prostu wyparłem resztę zagrożeń. Przecież człowiek by oszalał, gdyby objął rozumem całość lewackich knowań!
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
535

Re: Księża

19-09-2020, 23:08

Ascetic pisze:
17-09-2020, 14:43
WaszJudasz pisze:
17-09-2020, 10:49
zakłamana kurwa pisze:
17-09-2020, 10:18
Wczoraj twierdziłeś że ofiary nazywałem kłamcami ale żadnego cytatu nie wkleiłeś.
W twoim wypadku wklejanie cytatów nie ma żadnego sensu, z uwagi na twoją postępującą katoślepotę. W tym momencie jesteś na tym poziomie, gdzie mając jawnie, biało na szarym, podetknięte pod nos własne słowa, najzwyczajniej w świecie je ignorujesz i pierdolisz dalej swoje, jakby ich nie było, dlatego napiszę tylko raz: skończyłem rozmawiać z tobą, bo kompletnie nie warto tracić czasu na dialogi, w których jedna ze stron najpierw domaga się dowodów, a postawiona wobec nich ignoruje je całkowicie i jednocześnie dalej ich się domaga. Bądź natomiast pewien, że przypomnę te fakty innym, gdy po raz kolejny rzuci mi się w oczy twoje pierdolenie w sferze, w której się skompromitowałeś.

Jesteś pierwszą osobą na tym forum, której twórczość autentycznie mnie obrzydziła i która przekonała mnie w 100%, że z niektórymi naprawdę nie warto rozmawiać, bo rzucanie pereł przed wieprze to słaby model gospodarowania czasem.
w końcu.
nie dość, że kurwa to jeszcze bezczelna kurwa.

aż dziw bierze, że się takie coś tutaj toleruje. dawno już powinien być karny ban.
Widzę, że w końcu dosadnie padło, dlaczego nie warto strzępić ryja w miejscu które , niczym gołębie bramę floriańską (znana kiedyś sprawa, podobno tony ptasich gówien, wywożono stamtąd ciężarówkami), obsrały katolickie śmiecie.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: Księża

22-09-2020, 11:47

Drastyczny spadek powołań, wyjątkiem jest Łódź. Przypadek czy to Bloodcult z kolegami z piwniczki trydenckiej zaburzyli nieubłaganą statystykę?

https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,2 ... oxLoCpImg2

Jest za paywallem, nie mogę przeczytać całości niestety.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: Księża

22-09-2020, 11:53

Proszę:
Gazeta.pl pisze: Coraz mniej kandydatów na kleryków w seminariach. Wyjątkiem jest Łódź
Kościół katolicki. Kilka lat temu liczba kleryków przygotowujących się do kapłaństwa, była dwucyfrowa. Teraz są seminaria, do których przyjęto tylko jedną osobę.
W Gnieźnie do seminarium przyjęto w tym roku tylko jednego kleryka. Rok temu było ich 10.

Podobnie było w ubiegłym roku w Olsztynie, gdzie do Warmińskiego Seminarium Duchownego zgłosił się tylko jeden kandydat.

- Psychologia mówi o tym, że rozwój człowieka następuje m.in. dzięki relacjom w grupie, młoda osoba potrzebuje interakcji - mówi ks. dr Wojciech Kotowicz, wicerektor seminarium w Olsztynie. Dlatego w tym roku zdecydowano się na niespotykany dotąd krok: teraz w Olsztynie będą się uczyli kandydaci z archidiecezji warmińskiej i diecezji elbląskiej. W sumie zgłosiło się ośmiu chętnych (pięciu dla archidiecezji warmińskiej, trzech dla elbląskiej).
Na południu mniej powołań

Z roku na rok w Polsce liczba powołań jednak spada. Łódź wydaje się pod tym względem na razie wyjątkiem.

- W tym roku mamy dziewięciu kandydatów, jesteśmy zadowoleni z naboru, to trzeci rok z rzędu, kiedy liczba chętnych jest podobna -

mówi ks. dr Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Klerycy rok już rozpoczęli, na razie mają rekolekcje, wykłady zaczną się od 28 września. - Zajęcia planujemy stacjonarnie, mamy niewielu studentów, można zachować dystans - dodaje ks. dr Kacprzak.
Łódź jednak zazwyczaj miała niewielu kandydatów do kapłańska. Ks. Alfred Wierzbicki, teolog, etyk, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tłumaczył, że jeśli w całej Polsce spada liczba powołań, to tam gdzie było ich mało, spadek jest mniejszy.

- Stąd spadek liczby powołań wbrew pozorom najbardziej jest widoczny w południowych diecezjach - mówił "Wyborczej". Te tradycyjnie miały o wiele więcej kandydatów.

I rzeczywiście widać to w liczbach. W Lublinie na razie jest pięciu kandydatów (rekrutacja jednak jeszcze trwa, bo, tak jak na uczelniach, z powodu późniejszych egzaminów maturalnych i epidemii nabór przesunięto), rok temu było ich 13. Jeszcze kilkanaście lat temu, jak wspominają księża, zgłaszało się tu po 40, 50 kleryków.

Do seminarium w Rzeszowie dostało się sześciu kandydatów. Rok temu było ich 11. Tu też nabór jeszcze trwa.

Dla porównania w seminarium w Szczecinie na razie jest pięciu kandydatów. - Rok temu było sześciu, więc podobnie - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej ma z kolei trzech kandydatów.

- Liczba kandydatów wiąże się też z wielkością diecezji. My mamy ok. pół miliona ludzi, są takie, gdzie jest półtora miliona wiernych - dodaje ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor seminarium w Rzeszowie.
Od 10 lat coraz mniej księży w polskim Kościele

Drastyczny spadek powołań zaczął się ok. 2010 roku. Często wymieniana laicyzacja społeczeństwa to niejedyny powód.

- Wzrost powołań wiązał się też z pontyfikatem Jana Pawła II, kiedy porównujemy obecne statystyki do tamtych lat, to będziemy mówić o spadku powołań -

mówi ks. dr Wojciech Kotowicz. - Wiele zależy też od kondycji rodzin i od duszpasterstwa w parafiach - dodaje.

Ks. Wierzbicki kilkakrotnie powtarzał też, że nie ma w tej chwili atrakcyjnej wizji kapłaństwa dla współczesnych 20-latków i obecny model duszpasterstwa będzie się musiał zmieniać. Podstawą jest ewangelizacja.

- Kiedy chrześcijanie darzą siebie szacunkiem, a nie walczą ze światem, to jest znak, że chrześcijaństwo ma coś do powiedzenia. Jeśli Kościół będzie występował jako straszak na współczesny, niedobry świat, to kto będzie chciał się garnąć do takiej drużyny? - przypominał na łamach "Wyborczej" ks. Wierzbicki.

Mężczyźni, którzy chcą zostać księżmi, przygotowują się do tego przez sześć lat. Maturzyści, którzy chcą zdawać do seminarium, muszą przedstawić m.in. opinię swojego proboszcza, metrykę chrztu i świadectwo maturalne. Potem czeka ich rozmowa kwalifikacyjna z rektorem, egzamin wstępny z katechezy, testy psychologiczne i badanie lekarskie.
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: Księża

22-09-2020, 11:55

Dzięki. To radosne nowiny. Po prostu za parę lat nie będzie komu ciągnąć tego burdelu. Mam zamiar na emeryturze kupić sobie kościół.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Księża

22-09-2020, 12:20

Drone pisze:
22-09-2020, 11:55
Dzięki. To radosne nowiny. Po prostu za parę lat nie będzie komu ciągnąć tego burdelu. Mam zamiar na emeryturze kupić sobie kościół.

Chyba już teraz można, od kilkudziesięciu lat stoją puste poewangelickie często zrujnowane.

A w dobrych lokalizacjach to nawet gdyby było tylko 10% katolików nie kupisz, bo zarobią na wynajęciu powierzchni, właśnie paczam, że na Bema/Prymasa rozbudowują budynek, gdzie jest szkoła i pewnie coś więcej.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
83koper83
rasowy masterfulowicz
Posty: 2092
Rejestracja: 29-12-2010, 15:07

Re: Księża

22-09-2020, 15:20

nicram pisze:
22-09-2020, 11:53
Proszę:
Gazeta.pl pisze: Coraz mniej kandydatów na kleryków w seminariach. Wyjątkiem jest Łódź
Kościół katolicki. Kilka lat temu liczba kleryków przygotowujących się do kapłaństwa, była dwucyfrowa. Teraz są seminaria, do których przyjęto tylko jedną osobę.
W Gnieźnie do seminarium przyjęto w tym roku tylko jednego kleryka. Rok temu było ich 10.

Podobnie było w ubiegłym roku w Olsztynie, gdzie do Warmińskiego Seminarium Duchownego zgłosił się tylko jeden kandydat.

- Psychologia mówi o tym, że rozwój człowieka następuje m.in. dzięki relacjom w grupie, młoda osoba potrzebuje interakcji - mówi ks. dr Wojciech Kotowicz, wicerektor seminarium w Olsztynie. Dlatego w tym roku zdecydowano się na niespotykany dotąd krok: teraz w Olsztynie będą się uczyli kandydaci z archidiecezji warmińskiej i diecezji elbląskiej. W sumie zgłosiło się ośmiu chętnych (pięciu dla archidiecezji warmińskiej, trzech dla elbląskiej).
Na południu mniej powołań

Z roku na rok w Polsce liczba powołań jednak spada. Łódź wydaje się pod tym względem na razie wyjątkiem.

- W tym roku mamy dziewięciu kandydatów, jesteśmy zadowoleni z naboru, to trzeci rok z rzędu, kiedy liczba chętnych jest podobna -

mówi ks. dr Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Klerycy rok już rozpoczęli, na razie mają rekolekcje, wykłady zaczną się od 28 września. - Zajęcia planujemy stacjonarnie, mamy niewielu studentów, można zachować dystans - dodaje ks. dr Kacprzak.
Łódź jednak zazwyczaj miała niewielu kandydatów do kapłańska. Ks. Alfred Wierzbicki, teolog, etyk, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tłumaczył, że jeśli w całej Polsce spada liczba powołań, to tam gdzie było ich mało, spadek jest mniejszy.

- Stąd spadek liczby powołań wbrew pozorom najbardziej jest widoczny w południowych diecezjach - mówił "Wyborczej". Te tradycyjnie miały o wiele więcej kandydatów.

I rzeczywiście widać to w liczbach. W Lublinie na razie jest pięciu kandydatów (rekrutacja jednak jeszcze trwa, bo, tak jak na uczelniach, z powodu późniejszych egzaminów maturalnych i epidemii nabór przesunięto), rok temu było ich 13. Jeszcze kilkanaście lat temu, jak wspominają księża, zgłaszało się tu po 40, 50 kleryków.

Do seminarium w Rzeszowie dostało się sześciu kandydatów. Rok temu było ich 11. Tu też nabór jeszcze trwa.

Dla porównania w seminarium w Szczecinie na razie jest pięciu kandydatów. - Rok temu było sześciu, więc podobnie - mówi ks. dr Krzysztof Łuszczek, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

Seminarium Duchowne Diecezji Ełckiej ma z kolei trzech kandydatów.

- Liczba kandydatów wiąże się też z wielkością diecezji. My mamy ok. pół miliona ludzi, są takie, gdzie jest półtora miliona wiernych - dodaje ks. dr Paweł Pietrusiak, rektor seminarium w Rzeszowie.
Od 10 lat coraz mniej księży w polskim Kościele

Drastyczny spadek powołań zaczął się ok. 2010 roku. Często wymieniana laicyzacja społeczeństwa to niejedyny powód.

- Wzrost powołań wiązał się też z pontyfikatem Jana Pawła II, kiedy porównujemy obecne statystyki do tamtych lat, to będziemy mówić o spadku powołań -

mówi ks. dr Wojciech Kotowicz. - Wiele zależy też od kondycji rodzin i od duszpasterstwa w parafiach - dodaje.

Ks. Wierzbicki kilkakrotnie powtarzał też, że nie ma w tej chwili atrakcyjnej wizji kapłaństwa dla współczesnych 20-latków i obecny model duszpasterstwa będzie się musiał zmieniać. Podstawą jest ewangelizacja.

- Kiedy chrześcijanie darzą siebie szacunkiem, a nie walczą ze światem, to jest znak, że chrześcijaństwo ma coś do powiedzenia. Jeśli Kościół będzie występował jako straszak na współczesny, niedobry świat, to kto będzie chciał się garnąć do takiej drużyny? - przypominał na łamach "Wyborczej" ks. Wierzbicki.

Mężczyźni, którzy chcą zostać księżmi, przygotowują się do tego przez sześć lat. Maturzyści, którzy chcą zdawać do seminarium, muszą przedstawić m.in. opinię swojego proboszcza, metrykę chrztu i świadectwo maturalne. Potem czeka ich rozmowa kwalifikacyjna z rektorem, egzamin wstępny z katechezy, testy psychologiczne i badanie lekarskie.
Złe czasy ido, media wypisujo kłamstwa o ksiendzach, to już nie jest tak atrakcyjny zawód, jak kiedyś. Kiedyś to człowiek szedł na ksiendza i wiedział, że podeżry, wypije i jeszcze bedo się mu stare babcie w pas kłaniać. A teraz bedo człowieka po sądach ciągać jak przytuli jakąś sierotkę albo weźmie ją na wakacje z dobroci. No i nie dziwota, że Panbuk nie zsyła łaski powołań, bo sześć lat w seminarium szmat czasu i nie wiadomo, czy aby nie skończy człowiek z tym ksiendzowaniem bidny jak chuj, bez gosposi i faktycznie w tej kłerwa celibacji.
Kerosene keeps me warm.
Awatar użytkownika
Drone
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10020
Rejestracja: 11-06-2012, 15:28

Re: Księża

24-09-2020, 18:06

TVP w natarciu z katolickim przekazem. Będzie więcej transmisji mszy i programów katolickich. Podpisano porozumienie z Epidiaskopem.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26 ... s=BoxBizMT

Przypominam, że to jest finansowane z pieniędzy podatników. Ktoś tu niedawno twierdził, że państwo nie prowadzi narracji katolickiej.
Przegrana jest na wyciągnięcie ręki.
Awatar użytkownika
ŚWIAT BEZ KOŃCA
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10549
Rejestracja: 27-08-2018, 10:24

Re: Księża

24-09-2020, 18:26

Drone pisze:
24-09-2020, 18:06
TVP w natarciu z katolickim przekazem. Będzie więcej transmisji mszy i programów katolickich. Podpisano porozumienie z Epidiaskopem.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26 ... s=BoxBizMT

Przypominam, że to jest finansowane z pieniędzy podatników. Ktoś tu niedawno twierdził, że państwo nie prowadzi narracji katolickiej.
LUDZIE TEGO CHCĄ
I am Jerusalem.
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3558
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: Księża

24-09-2020, 20:37

Drone pisze:
24-09-2020, 18:06
TVP w natarciu z katolickim przekazem. Będzie więcej transmisji mszy i programów katolickich. Podpisano porozumienie z Epidiaskopem.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26 ... s=BoxBizMT

Przypominam, że to jest finansowane z pieniędzy podatników. Ktoś tu niedawno twierdził, że państwo nie prowadzi narracji katolickiej.
Ciekawe kto? :D
dobry kościół to kościół spalony
Awatar użytkownika
Bloodcult
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 7382
Rejestracja: 09-12-2006, 00:01
Lokalizacja: Łódź

Re: Księża

24-09-2020, 21:23

Zapewne pił do tego że niby ja :) czyli jak zwykle: przeczytał nagłówek i ma ból dupy :)
Grzegorz Braun to ruski agent

http://allegro.pl/uzytkownik/bloodcult
ODPOWIEDZ