Duchowość, religia etc.

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ

Jesteś ateuszem?

TAK
67
52%
NIE
61
48%
 
Liczba głosów: 128
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15990
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Duchowość, religia etc.

15-08-2018, 10:06

uglak pisze:
Agony pisze:Jeszcze raz podkreślę, że ja nie tylko w to wierzę, ale WIEM od około pięciu lat.
jak to "wiesz"? pisz ksiazki, wystepuj w talkshowach i trzep kase, bo jeszcze nikt tego nie udowodnil i wszyscy musza tylko "wierzyc" ;-)
Tak myslisz? Pierwsza znana osoba, ktora to powiedziala (nie musze wierzyc w Boga, ja wiem, ze on istnieje) byl Kartezjusz, A potem powiedzial to Jung ;) Potem chyba Kisielewski to powiedzial czy Broniarek w ostatnim wywiadzie przed smiercia. To dosc popularna kwestia wsrod osob, ktore sa troche wyzej niz prymitywny poziom tepego reakcjonizmu ;)
woodpecker from space
Awatar użytkownika
HSVV
w mackach Zła
Posty: 987
Rejestracja: 27-12-2014, 04:52

Re: Duchowość, religia etc.

15-08-2018, 15:22

Agony pisze:Ja nie tylko wierzę, ale i wiem, że BÓG JEST.
Posiada On wszystkie te cechy i atrybuty, jakie się tradycyjnie Jemu przypisuje, tzn. wszechobecność, wszechmoc, wszechwiedzę, nieskończoność, nieomylność, doskonałość, itd. Jest Stwórcą wszystkich rzeczy i każdego z nas z osobna.
Pomimo tego, że wielkość Boga jest dla nas ludzi niepojęta, to każdy stworzony może i powinien odnosić się do Niego jako do Ojca, tak jak nas nauczył Jezus Chrystus.
Jeszcze raz podkreślę, że ja nie tylko w to wierzę, ale WIEM od około pięciu lat.
Wiem również, że kult tzw. ''Matki Bożej'' jest fałszywy, zły i zwodniczy.
nie rozumiem tego podejścia ani w przypadku religijnych ludzi, ani w przypadku ateistów. co znaczy 'WIEM'? skąd 'WIESZ'? wiadomo, wojujący ateusze internetowi przedstawią tutaj naukowe dowody, które o niczym nie świadczą, ale jak ty się o swojej racji dowiedziałeś? dowody z Biblii czy inne źródła? bez złośliwości i sarkazmu, ciekawość zwyczajna.
Maschinengewehr
Aus jeder Galaxie
Heilen wir
Allgemeine Agonie
Agony
postuje jak opętany!
Posty: 605
Rejestracja: 07-03-2002, 15:34
Lokalizacja: ZSRE

Re: Duchowość, religia etc.

15-08-2018, 19:26

HSVV pisze: nie rozumiem tego podejścia ani w przypadku religijnych ludzi, ani w przypadku ateistów. co znaczy 'WIEM'? skąd 'WIESZ'? wiadomo, wojujący ateusze internetowi przedstawią tutaj naukowe dowody, które o niczym nie świadczą, ale jak ty się o swojej racji dowiedziałeś? dowody z Biblii czy inne źródła? bez złośliwości i sarkazmu, ciekawość zwyczajna.
Gdybym opierał się jedynie na Biblii albo innych źródłach pisanych, to nie posiadałbym WIEDZY, ale jedynie (albo aż) WIARĘ w istnienie Boga. Tymczasem ja swoją wiedzę (i przy okazji wiarę) opieram na osobistym kontakcie - Bóg zamanifestował mi swoją Obecność i objawił swą Naturę. Punktem wyjściowym do uzyskania tego doświadczenia były moje rozważania związane z nauką, konkretniej z fizyką. Bóg objawia swą obecność poprzez naukę, ale tylko osobisty kontakt daje PEWNOŚĆ Jego istnienia.
In God We Trust
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Duchowość, religia etc.

15-08-2018, 20:35

Uznałeś, że teorię nioznaczości, czy równanie Schrodingera otrzymaliśmy od Boga, czy sam wymyśliłeś coś, co doprowadziło Ciebie do takich wniosków?
Jesteś teoretykiem, czy pracowałeś w Cernie albo Desy.

Byłeś po drugiej stronie życia, czy zostałeś napromieniowany w Świerku albo w ośrodku pod Moskwą?

Wybacz, ale potrzebne są konkrety. Wiara nie potrzebuje dowodów,
ale nauka już tak.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Андрей
starszy świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 19-12-2016, 19:45

Re: Duchowość, religia etc.

16-08-2018, 00:27

Agony pisze:Ja nie tylko wierzę, ale i wiem, że BÓG JEST.
Posiada On wszystkie te cechy i atrybuty, jakie się tradycyjnie Jemu przypisuje, tzn. wszechobecność, wszechmoc, wszechwiedzę, nieskończoność, nieomylność, doskonałość, itd. Jest Stwórcą wszystkich rzeczy i każdego z nas z osobna.
Pomimo tego, że wielkość Boga jest dla nas ludzi niepojęta, to każdy stworzony może i powinien odnosić się do Niego jako do Ojca, tak jak nas nauczył Jezus Chrystus.
Jeszcze raz podkreślę, że ja nie tylko w to wierzę, ale WIEM od około pięciu lat.
Wiem również, że kult tzw. ''Matki Bożej'' jest fałszywy, zły i zwodniczy.
Łał.
Awatar użytkownika
REINHARD IRRUMATOR
postuje jak opętany!
Posty: 656
Rejestracja: 21-11-2011, 17:05

Re: Duchowość, religia etc.

16-08-2018, 23:48

osobisty kontakt- ciekaw jestem
Norma to głupota, degeneracja to geniusz
Awatar użytkownika
Anzhelmoo
weteran forumowych bitew
Posty: 1270
Rejestracja: 19-03-2017, 08:51

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 00:18

Agony pisze:Wiem również, że kult tzw. ''Matki Bożej'' jest fałszywy, zły i zwodniczy.
Można prosić więcej informacji na ten temat? Ta część Twojej wypowiedzi zaintrygowała mnie najbardziej, bo nie wiem co rozumiesz przez zwrot "kult maryjny". Ogólnie rzecz biorąc modlitwa do Maryi i przypisywanie jej jakichkolwiek zasług (będących konsekwencją modlitwy do niej) jest bałwochwalstwem - wg oficjalnego stanowiska ona jest jedynie "pośrednikiem" z Bogiem, podobnie jak i wszyscy inni święci, a cała reszta to zasługa tylko i wyłącznie Boga. A to, że ludzie często są bałwanami i sami nie wiedzą w co wierzą, to już temat na inną rozmowę. Bałwochwalstwem jest też zbyt mocne utożsamianie obrazów, pomników z Bogiem, powszechne zjawisko, w dużej mierze propagowane przez kler, a więc instytucję, gdzie tego Boga paradoksalnie jest często najmniej.
Często jest tak...że nie, a potem coraz częściej jest tak...że nie, a potem zwykle jest tak...że nie. I potem zostaje już samo nie.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 07:21

Nie spotkałeś się Anzelmoo z kultem maryjnym? U nas ważniejszy czasami od boskiego, taki ludowy. Było święto 15 sierpnia, jedno że 100 w roku.

Zaskoczyło mnie to pytanie, nie wiem,
co ten człowiek ma niby odpisać.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Awatar użytkownika
Anzhelmoo
weteran forumowych bitew
Posty: 1270
Rejestracja: 19-03-2017, 08:51

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 13:09

To bardzo grząski temat. Trzymając się faktów święto z 15 sierpnia dotyczy Wniebowzięcia Maryi, co stanowi jeden z dogmatów i w teorii (bo w praktyce to już różnie - jak zauważyłeś) nie do końca ma charakter oddawania typowej czci Maryi, tak jak czci się Boga. To, że lud tak to traktuje, jest to temat na inną rozmowę.

W pytaniu raczej chodziło mi o to, czy przez "kult maryjny" rozumiane są właśnie te bałwochwalcze praktyki ludu, czy może oficjalne stanowisko KK, a więc m.in. prawdziwość dogmatów maryjnych. Są one w wielu środowiskach krytykowane, protestanci wprost je odrzucają.
Często jest tak...że nie, a potem coraz częściej jest tak...że nie, a potem zwykle jest tak...że nie. I potem zostaje już samo nie.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 13:20

Stanowiska KK i protestantów dot. kultu maryjnego jest dosyć powszechnie znane, stąd moje zdziwienie.

I nie dotyczy przeświadczenia o istnieniu Boga.
Awatar użytkownika
dzik
zahartowany metalizator
Posty: 3558
Rejestracja: 21-12-2010, 15:52
Lokalizacja: Połaniec

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 15:22

Medard pisze:Nie spotkałeś się Anzelmoo z kultem maryjnym? U nas ważniejszy czasami od boskiego, taki ludowy. Było święto 15 sierpnia, jedno że 100 w roku.

Zaskoczyło mnie to pytanie, nie wiem,
co ten człowiek ma niby odpisać.
Może na przykład odpisać: WIEM, ale nie powiem.
dobry kościół to kościół spalony
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 16:05

dzik pisze:
Medard pisze:Nie spotkałeś się Anzelmoo z kultem maryjnym? U nas ważniejszy czasami od boskiego, taki ludowy. Było święto 15 sierpnia, jedno że 100 w roku.

Zaskoczyło mnie to pytanie, nie wiem,
co ten człowiek ma niby odpisać.
Może na przykład odpisać: WIEM, ale nie powiem.
Albo, że to moje trzecie konto na forum, chciałem was trochę podenerwować i nabić komentów.
Die Welt ist meine Vorstellung.
Agony
postuje jak opętany!
Posty: 605
Rejestracja: 07-03-2002, 15:34
Lokalizacja: ZSRE

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 20:19

Anzhelmoo pisze: Można prosić więcej informacji na ten temat? Ta część Twojej wypowiedzi zaintrygowała mnie najbardziej, bo nie wiem co rozumiesz przez zwrot "kult maryjny". Ogólnie rzecz biorąc modlitwa do Maryi i przypisywanie jej jakichkolwiek zasług (będących konsekwencją modlitwy do niej) jest bałwochwalstwem - wg oficjalnego stanowiska ona jest jedynie "pośrednikiem" z Bogiem, podobnie jak i wszyscy inni święci, a cała reszta to zasługa tylko i wyłącznie Boga. A to, że ludzie często są bałwanami i sami nie wiedzą w co wierzą, to już temat na inną rozmowę. Bałwochwalstwem jest też zbyt mocne utożsamianie obrazów, pomników z Bogiem, powszechne zjawisko, w dużej mierze propagowane przez kler, a więc instytucję, gdzie tego Boga paradoksalnie jest często najmniej.
Kościelne nauczanie o ''Matce Bożej'' jest fałszywe. Kult tej osoby został wprowadzony dopiero kilka wieków po Chrystusie i był wzorowany na pogańskich bóstwach kobiecych, takich jak Izyda, Asztarte itp. Po prostu, biskupi katoliccy chcieli mieć w swoim panteonie kobiece bóstwo, aby łatwiej przyciągać do swego Kościoła pogan, lubujących się w erotycznych, zmysłowych wrażeniach obecnych w pogańskim ceremoniale. Aby jednak kult kobiecego bóstwa bardziej przystawał do charakteru kościelnej liturgi, to ekstatyczne obrzędy związane z nierządem sakralnym zamieniono na - być może jeszcze bardziej obrzydliwy - kult wiecznego dziewictwa. To praktykowane przez katolików nachalne eksponowanie rzekomo wiecznego dziewictwa matki Jezusa jest wstrętne, odrażające. Bóg nie uczyniłby takiej podłości ani Marii, ani jej ciężko pracującemu mężowi.

Jest to część znacznie szerszego zjawiska, jakim jest paganizacja chrześcijaństwa. Zastępowanie wartościowych przeżyć religijnych i duchowych efektownymi, ale fałszywymi obrzędami i wierzeniami. W myśl poprawnie rozumianej nauki chrześcijańskiej, jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem a człowiekiem jest Chrystus. ''Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak przeze Mnie''. Natomiast z Chrystusem każdy wierzący komunikuje się BEZPOŚREDNIO poprzez sakrament zwany, nomen omen, komunią. Sugerowanie, że istnieje jakaś ''Matka Boża'', do której można wznosić prośby o wstawiennnictwo u Chrystusa (''wstawiaj się za nami u swego Syna'', itp.) to po prostu jawne wprowadzanie wiernych w błąd. W ten sposób Kościół katolicki robi sobie jaja z nauki Jezusa, który za swego życia ani razu nie przyznał swej matce statusu pośredniczki. Była i jest ona zwykłą niewiastą żyjącą w tamtych czasach.
In God We Trust
Awatar użytkownika
HSVV
w mackach Zła
Posty: 987
Rejestracja: 27-12-2014, 04:52

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 20:47

Agony pisze:Bóg nie uczyniłby takiej podłości ani Marii, ani jej ciężko pracującemu mężowi.
ale za to całej ludzkości uczynił podłość zmuszenia ich do egzystencji, o którą nigdy nie prosili, we wszechświecie, który od podstaw jest oparty na konflikcie i wzajemnym niszczeniu (począwszy od kwarków na wyewoluowanym, biologicznym życiu skończywszy)? fakt, 'niezbadane są wyroki boskie', bo tej sprzeczności nie rozumiem i nie zrozumiem już.
Maschinengewehr
Aus jeder Galaxie
Heilen wir
Allgemeine Agonie
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 21:22

Agony pisze: Sugerowanie, że istnieje jakaś ''Matka Boża'', do której można wznosić prośby o wstawiennnictwo u Chrystusa (''wstawiaj się za nami u swego Syna'', itp.) to po prostu jawne wprowadzanie wiernych w błąd. W ten sposób Kościół katolicki robi sobie jaja z nauki Jezusa, który za swego życia ani razu nie przyznał swej matce statusu pośredniczki. Była i jest ona zwykłą niewiastą żyjącą w tamtych czasach.
Rozumiem, że jesteś chrześcijaninem, ale np. nie wierzysz w objawienia Maryjne i olewasz dogmaty KK np. ten o wniebowzięciu NMP?
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Awatar użytkownika
Medard
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 10146
Rejestracja: 22-04-2017, 19:15
Lokalizacja: Prag

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 23:06

Czarna madonna, z tego, co kiedyś słyszałem, to ewidentne nawiązanie do
do izydy i pogańskich bogiń płodności.

Agony, czy tzw. objawienia maryjne, tajemnice fatimskie to oszustwo?
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4045
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Duchowość, religia etc.

17-08-2018, 23:59

Medard pisze: Albo, że to moje trzecie konto na forum, chciałem was trochę podenerwować i nabić komentów.
Przecież to konto ma tysiąc lat, to weteran, a tu taka niespodzianka.
Agony pisze:Jest to część znacznie szerszego zjawiska, jakim jest paganizacja chrześcijaństwa.
Jestem za. Najlepiej do tego stopnia, by chrześcijaństwo stało się całkowicie pogańskie. Przecież paganizacja (będę stosował jako ekwiwalent ewangelizacji) następowała właściwie zawsze, w każdym miejscu, gdzie religie chrześcijańskie zdobywały wpływy. Nie było innej drogi, by skutecznie przekonać ludzi: niezbędne było włączenie niektórych elementów wierzeń lokalnych, aby masowe przejście na nową wiarę się udało wykonać bez przeszkód typu krwawe wyrzynanie kapłanów i inne tego typu zabawy. Pomysł, że kult maryjny jest takim elementem, nie jest nowy, ale i nie bardzo dobrze udokumentowany. Masa rytuałów i świąt chrześcijańskich ma swoje pogańskie korzenie, dziwię się, że akurat Maryja wzbudza takie kontrowersje. No ale tak, jest seks (albo nie ma), jest problem. Jako, że to forum muzyczne, to może warto zaznaczyć, że np. taki Thy Worshiper zgrabnie wykorzystał tę paganizację w swojej twórczości.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
Triceratops
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 15990
Rejestracja: 25-05-2006, 20:33
Lokalizacja: Impossible Debility

Re: Duchowość, religia etc.

18-08-2018, 00:00

Pacjent pisze:
Agony pisze: Sugerowanie, że istnieje jakaś ''Matka Boża'', do której można wznosić prośby o wstawiennnictwo u Chrystusa (''wstawiaj się za nami u swego Syna'', itp.) to po prostu jawne wprowadzanie wiernych w błąd. W ten sposób Kościół katolicki robi sobie jaja z nauki Jezusa, który za swego życia ani razu nie przyznał swej matce statusu pośredniczki. Była i jest ona zwykłą niewiastą żyjącą w tamtych czasach.
Rozumiem, że jesteś chrześcijaninem, ale np. nie wierzysz w objawienia Maryjne i olewasz dogmaty KK np. ten o wniebowzięciu NMP?
Dogmat jest odwrotnoscia dowodu.
woodpecker from space
Awatar użytkownika
Anzhelmoo
weteran forumowych bitew
Posty: 1270
Rejestracja: 19-03-2017, 08:51

Re: Duchowość, religia etc.

18-08-2018, 00:12

@Agony, mega szanuję za ten post, trudno się nie zgodzić. Sama "ludowa" w odmianie polskiej wersja kultu Maryi wywodzi się z czczenia Marzanny. Atrybuty, które ludzie jej przypisują dotyczące natury, roślinności - dziś najzwyczajniej w świecie zostały przeniesione właśnie na Maryję, czego pozostałością są właśnie formy obchodów 15 sierpnia.
Często jest tak...że nie, a potem coraz częściej jest tak...że nie, a potem zwykle jest tak...że nie. I potem zostaje już samo nie.
ODPOWIEDZ