GÓRY

Tematy niekoniecznie związane z metalem i muzyką...

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ramonoth
rasowy masterfulowicz
Posty: 3008
Rejestracja: 11-07-2011, 10:02
Lokalizacja: Lublin

Re: GÓRY

29-07-2015, 20:07

Bielecki napisał na FB. Profil zapewne publiczny. Z poziomu telefonu nie wiem jak to udostępnić.
ImP
postuje jak opętany!
Posty: 662
Rejestracja: 01-10-2011, 22:22

Re: GÓRY

29-07-2015, 20:26

ramonoth pisze:Bielecki napisał na FB. Profil zapewne publiczny. Z poziomu telefonu nie wiem jak to udostępnić.
Publiczny. Dzięki.
Awatar użytkownika
evildead
weteran forumowych bitew
Posty: 1105
Rejestracja: 04-05-2010, 18:07
Lokalizacja: KRK

Re: GÓRY

31-07-2015, 09:28

Pisał Bielecki, pisał Czapkins, pisał Bargiel, pisał też Dobroch (ten od książki o Broad Peaku) - każdemu z osobna możnaby napisać że przesadza (zwłaszcza Bieleckiemu, który już zabrnął w idiotyczne tłumaczenia "a pod BP to było zimniej i wyżej"), ale zbierając to do kupy widać że coś tam było ewidentnie nie tak. Z drugiej strony, docierają do nas tak naprawdę strzępy informacji - mogło być np. tak że HAPS`i stanęli nad szczeliną, zobaczyli że jest głęboka, szeroka i kompletnie przywalona śniegiem (czyli facet albo nie żyje albo jest nie do uratowania, bo pod lawiną liczą się minuty a nie godziny), a serak nad nimi tylko się prosi o zerwanie i wtedy sytuacja staje się diametralnie inna...
Intensive silence, all in blood red
A spawn of hell I am the evil dead
Awatar użytkownika
ramonoth
rasowy masterfulowicz
Posty: 3008
Rejestracja: 11-07-2011, 10:02
Lokalizacja: Lublin

Re: GÓRY

31-07-2015, 10:21

Ja też dziwnie odebrałem wpis Bieleckiego. Zbyt oczywista ta cała sytuacja dla niego była. Moje chodzenie po górach to amatorszczyzna, ale nawet w takiej sytuacji wiem, że góry to nie system zerojedynkowy.
Awatar użytkownika
evildead
weteran forumowych bitew
Posty: 1105
Rejestracja: 04-05-2010, 18:07
Lokalizacja: KRK

Re: GÓRY

31-07-2015, 16:56

krótka relacja od... w zasadzie to od jednego z oskarżonych
http://www.portalgorski.pl/wyprawy/gasz ... rbrumie-ii" onclick="window.open(this.href);return false;


a tak z innej beczki, kolega się nie chce pochwalić więc ktoś go musi wyręczyć, mam nadzieję że nie będzie miał mi za złe ;-)
otóż, kolega Sineater popełnił książkę
http://wspinanie.pl/2015/07/carolus-vic ... rzebowski/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
tego Monty Pythona bym zamienił na wczesnego Pratchetta, reszta się zgadza co do joty - jak o mnie chodzi to łyknąłem Carolusa w jeden wieczór (oczywiście w moim przypadku dochodzi też bliska mi scenografia, ale książka sama w sobie jest bardzo wciągająca; swego czasu kupiłem sobie "Spalonego" K.Stanowskiego i pomimo tego że piłką interesuję się ledwo, a Wisłą Kraków w ogóle to też nie mogłem się odkleić - myślę że ludzie nie mający tatrzańskiego pierdolca tutaj będą mieli podobnie)
zresztą, moja ostatnia marszruta okrążająca Ostry Szczyt nie była przypadkowa ;-)
Intensive silence, all in blood red
A spawn of hell I am the evil dead
535

Re: GÓRY

01-08-2015, 07:54

evildead pisze:krótka relacja od... w zasadzie to od jednego z oskarżonych
http://www.portalgorski.pl/wyprawy/gasz ... rbrumie-ii" onclick="window.open(this.href);return false;


a tak z innej beczki, kolega się nie chce pochwalić więc ktoś go musi wyręczyć, mam nadzieję że nie będzie miał mi za złe ;-)
otóż, kolega Sineater popełnił książkę
http://wspinanie.pl/2015/07/carolus-vic ... rzebowski/" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
tego Monty Pythona bym zamienił na wczesnego Pratchetta, reszta się zgadza co do joty - jak o mnie chodzi to łyknąłem Carolusa w jeden wieczór (oczywiście w moim przypadku dochodzi też bliska mi scenografia, ale książka sama w sobie jest bardzo wciągająca; swego czasu kupiłem sobie "Spalonego" K.Stanowskiego i pomimo tego że piłką interesuję się ledwo, a Wisłą Kraków w ogóle to też nie mogłem się odkleić - myślę że ludzie nie mający tatrzańskiego pierdolca tutaj będą mieli podobnie)
zresztą, moja ostatnia marszruta okrążająca Ostry Szczyt nie była przypadkowa ;-)
Straszna książka, potwierdzająca tylko to o czym mówiono od zawsze, a co jako wierzący w ideały sportowej rywalizacji gówniarz traktowałem jak opowiadanie o UFO i majaczenia podpitych dziadków kiwajacych się na trybunach. Z bólem serca przebrnąłem przez tę lekturę. He,he,he... Trzydzieści lat temu mogłoby , mnie to zabić...

Tymczasem taki oto widoczek.
Obrazek
Awatar użytkownika
evildead
weteran forumowych bitew
Posty: 1105
Rejestracja: 04-05-2010, 18:07
Lokalizacja: KRK

Re: GÓRY

01-08-2015, 08:31

ale że co, że ludzie to chuje? :D
Intensive silence, all in blood red
A spawn of hell I am the evil dead
535

Re: GÓRY

01-08-2015, 22:00

"Baby to chuje" - jak kiedyś napisał na murze, jeden osiedlowy poeta.
Awatar użytkownika
evildead
weteran forumowych bitew
Posty: 1105
Rejestracja: 04-05-2010, 18:07
Lokalizacja: KRK

Re: GÓRY

02-08-2015, 09:45

Oto krótka relacja z wydarzeń z zeszłego tygodnia. Bardzo proszę o wyważone ewentualne komentarze, nie rzucanie oskarżeń itp., nie o to w tym chodzi. Uszanujmy pamięć Olka.
Akcję górską rozpoczęliśmy 5 lipca. Wykonaliśmy 3 wyjścia aklimatyzacyjne, zakładając odpowiednio 3 obozy, spędziliśmy noc w obozie 3cim na wysokości 7000 m n.p.m., przez cały czas czuliśmy się dobrze. Z zamiarem ataku szczytowego wyszliśmy z bazy 21 lipca. Początkowo realnie zakładaliśmy krótką akcję, tzn. wyjście od razu do obozu 2giego, następnie przesunięcie 3ciego do 4tego i atak szczytowy, jednak warunki pokrzyżowały nasze plany. Lodowiec na drodze do obozu 1szego zrobił się koszmarny do przejścia i zajął nam sporo czasu, więc pierwszego dnia dotarliśmy tylko do "jedynki". Przejście z "dwójki" do "czwórki" również się nie udało, szliśmy jako pierwsza ekipa, a
z powodu wcześniejszych opadów śniegu musieliśmy całą drogę torować, szukać/wydobywać "poręczówki" itp. Z tego powodu, dość zmęczęni, o 21.00 rozpoczęliśmy atak szczytowy z obozu trzeciego. Tu również przez cały czas musieliśmy torować drogę w głębokim i nieprzyjemnym śniegu. Udało nam się osiągnąć wysokość obozu 4tego, a następnie przejść charakterystyczny trawers pod piramidą szczytową. Dalej, po kilkunastu godzinach trwania, z powodu późnej pory dnia, mocnego słońca i zmęczenia, przerwaliśmy akcję na wysokości, około 7600 m n.p.m. i zjechaliśmy na nartach do obozu 3ciego,
a po krótkim odpoczynku niżej do 2giego, gdzie spędziliśmy noc.
Następnego dnia wstaliśmy dość późno, przed 12.00. Dyskutowaliśmy czy zostać tu i odpocząć, czy zjeżdżać do "jedynki". Wracać do bazy chcieliśmy następnego dnia, razem z innymi schodzącymi ekipami, dla podniesienia bezpieczeństwa na lodowcu. Ostatecznie zapadła decyzja o opuszczeniu "dwójki".
Było bardzo ciepło, słońce mocno operowało. Ruszyliśmy trasą, którą już raz pokonaliśmy, początkowo zjeżdżając bezpośrednio poniżej obozu 2giego, a następnie trawersując lewą stronę Banana Ridge (patrząc od góry). Pierwszy zjeżdżał Olek, ja drugi. Warunki były dużo gorsze niż za pierwszym razem. Olek po wjechaniu w trawers stwierdził, że nie będzie się tu pchać ze względu na szczeliny i rynny utworzone przez śnieg i wodę
i wrócił na szeroki stok prowadzący spod dwójki. Od tego momentu wydarzenia potoczyły się bardzo szybko. Po wykonaniu kilku skrętów oberwała się deska śnieżna, która zaczęła zjeżdżać wraz z nim. Po kilku sekundach zniknął mi z oczu, ponieważ stok poniżej wystramia się mocno. Gdy wszystko ustało zacząłem go wołać, bez rezultatu. Spróbowałem zjechać niżej, lecz ze względu na trudności terenu i uwolnienie kolejnego zsuwu zatrzymałem się. Znów nawoływanie, po czym wróciłem do góry, do obozu drugiego po pomoc.W obozie przebywało wówczas 2 Chilijczyków, Perówiańczyk i 3 Czechów, wszyscy odpoczywający po ataku szczytowym. Jeden z Chilijczyków zawiadomił bazę przez radio, drugi ruszył na szczyt Banana Ridge w celu obserwacji, sam próbowałem wywołać Olka przez radio, które miał przy sobie, bez rezultatu. W obozie było bardzo mało sprzętu, każdy szedł "na lekko", udało mi się zdobyć tylko 30 m linę. Razem ze wspinaczem z Peru ruszyliśmy w dół, jednak szybko się zatrzymał, twierdząc, że obecnie jest zbyt niebezpiecznie, by schodzić niżej. Po raz kolejny podszedłem do góry, do obozu 2, gdzie dowiedziałem się, że w bazie próbują zorganizować śmigłowiec oraz pomoc, być może z bazy, być może wspinaczy którzy znajdują się w obozie 1szym, oraz że Olka nigdzie na zboczu nie widać, więc prawdopodobnie
wpadł do szczeliny (ogromne szczeliny zanajdują się w połowie oraz na dole stoku wraz z pasem seraków). Pozbierałem z namiotów kilka szabli śnieżnych z nadzieją na autoasekurację
i ponownie na nartach zacząłem się zsuwać w dół. Śnieg był jednak tak luźny na tak dużej głębokości, że nie udawało mi się zrobić bezpiecznego stanowiska. Zsunąłem się tak blisko szczeliny jak byłem w stanie i znów zacząłem nawoływać, ale bez skutku. Wróciłem do obozu drugiego, gdzie dowiedziałem się, że na śmigłowiec nie ma szans. W nocy zszedłem do "jedynki", gdzie spotkałem hiszpańskiego wspinacza, który był świadkiem wypadku wracając z Gasherbruma 1. Twierdził, że widział
jak Olek został wepchnięty przez lawinę w szczelinę w połowie stoku, co zgadzało się z moimi obserwacjami. O świcie do jedynki dotarła trójka tragarzy wysokościowych ze sprzętem, którzy wyszli z bazy w celu odnalezienia Olka. Ruszyli do góry, by z obozu 2giego spróbować dostać się do szczeliny. Z niewiadomych przyczyn nie udawało się z nimi nawiązać kontaktu radiowego, więc relację usłyszeliśmy dopiero następnego dnia popołudniu, gdy wrócili do BC. Stwiedzili ślady lawiny, dotarli do szczeliny, jednak okazała się bardzo głęboka i nie udało im się niczego dostrzec, na dowód przedstawili zdjęcia. Kolejne wyjścia do góry zostały zablokowane przez władze pakistańskie, które zabroniły kolejnych akcji (Andrzej Bargiel zgłaszał chęć natychmiastowego wyjścia do góry i pomocy, nie udało się tego zrealizować mimo telefonów do Islamabadu). Następnego dnia wszystkie ekipy musiały opuścić Base Camp.
Tak te wydarzenia wyglądały z mojej perspektywy. Piszę to tak szybko jak jestem w stanie, dopiero dziś w południe dotarłem do Skardu, skąd mogę to wysłać.
Jeszcze raz proszę o powstrzymanie złych emocji, teorii czy oskarżeń.
Olek był niesamowitym facetem i świetnym kolegą, a cała sytuacja wciąż wydaje mi się złym snem.
Dziękuję wszystkim za głosy wsparcia, wiadomości i modlitwy. Dziękuję też Darkowi Załuskiemu i Andrzejowi Bargielowi za pomoc i wparcie.
Piotr Śnigórski
Intensive silence, all in blood red
A spawn of hell I am the evil dead
ImP
postuje jak opętany!
Posty: 662
Rejestracja: 01-10-2011, 22:22

Re: GÓRY

02-08-2015, 19:39

Powyższe wiele wyjaśnia. Zresztą, zna ktoś z bywalców tematu zakończony szczęśliwie przypadek wpadnięcia z lawiną w szczelinę?

Książkę forumowego kolegi wrzucam na listę zakupów.
Awatar użytkownika
SOWIX666
postuje jak opętany!
Posty: 580
Rejestracja: 28-12-2010, 23:54
Lokalizacja: Broch

Re: GÓRY

02-08-2015, 19:55

http://wspinanie.pl/2011/12/moze-alpini ... simpsonem/" onclick="window.open(this.href);return false;
ImP
postuje jak opętany!
Posty: 662
Rejestracja: 01-10-2011, 22:22

Re: GÓRY

02-08-2015, 20:03

Awatar użytkownika
chaos
w mackach Zła
Posty: 770
Rejestracja: 24-12-2008, 13:24

Re: GÓRY

04-08-2015, 22:23

Obrazek
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: GÓRY

10-08-2015, 16:49

http://tatromaniak.pl/aktualnosci/c/co- ... e-szczytow" onclick="window.open(this.href);return false;

....
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
evildead
weteran forumowych bitew
Posty: 1105
Rejestracja: 04-05-2010, 18:07
Lokalizacja: KRK

Re: GÓRY

11-08-2015, 06:48

no cóż, TOPR z asertywności nie słynie to się nauczyli...
Intensive silence, all in blood red
A spawn of hell I am the evil dead
Awatar użytkownika
DeadButDreaming
weteran forumowych bitew
Posty: 1032
Rejestracja: 16-12-2012, 15:40

Re: GÓRY

11-08-2015, 21:27

Polak to się chyba jednak nigdzie nie nadaje, ech... Nie umią się Polaki obsłużyć górami czy jaki kij?
The withered bones of those who failed
But more so of those who didn't even try
ImP
postuje jak opętany!
Posty: 662
Rejestracja: 01-10-2011, 22:22

Re: GÓRY

11-08-2015, 21:50

Na jakiś czas chyba mi się odechce łażenia w taki upał po odkrytym terenie. Trochę ponad 4 godzinna wycieczka i 2,5 litra wody wydojone... Ale widoczki były sympatyczne:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Rattlehead
zahartowany metalizator
Posty: 4040
Rejestracja: 16-02-2006, 19:38

Re: GÓRY

12-08-2015, 08:45

hehe też tam byłem tej niedzieli.
support music, not rumors
Awatar użytkownika
evildead
weteran forumowych bitew
Posty: 1105
Rejestracja: 04-05-2010, 18:07
Lokalizacja: KRK

Re: GÓRY

12-08-2015, 09:55

DeadButDreaming pisze:Polak to się chyba jednak nigdzie nie nadaje, ech... Nie umią się Polaki obsłużyć górami czy jaki kij?
90% Polski to tereny równinne, nie da się inaczej... obsługi gór nie da się nauczyć w inny sposób niż łażąc po nich regularnie (widzę po sobie - 10 lat temu wizja zmroku w górach to był u mnie pewny zawał)
Intensive silence, all in blood red
A spawn of hell I am the evil dead
Awatar użytkownika
DeadButDreaming
weteran forumowych bitew
Posty: 1032
Rejestracja: 16-12-2012, 15:40

Re: GÓRY

12-08-2015, 10:49

evildead pisze:
DeadButDreaming pisze:Polak to się chyba jednak nigdzie nie nadaje, ech... Nie umią się Polaki obsłużyć górami czy jaki kij?
90% Polski to tereny równinne, nie da się inaczej... obsługi gór nie da się nauczyć w inny sposób niż łażąc po nich regularnie (widzę po sobie - 10 lat temu wizja zmroku w górach to był u mnie pewny zawał)
Wszystko prawda Kolego, ale mnie martwi to, że nasze społeczeństwo to jakieś jakby dzikusy - gdzie się nie pojawimy to mamy jakiś problem albo robimy innym problem swoją obecnością, brak zaradności i przygotowania :(
The withered bones of those who failed
But more so of those who didn't even try
ODPOWIEDZ