DEATHSPELL OMEGA

Zasada tworzenia tematu - NAZWA ZESPOŁU + ewentualnie tytuł płyty lub inna treść jeżeli coś chcemy dodać.

Moderatorzy: Heretyk, Nasum, Sybir, Gore_Obsessed, ultravox

Regulamin forum
Tematy związane tylko z jednym zespołem lub jedną płytą. Wszelkie zbiorcze typu "América Latina Metal" lub "Najlepsza polska płyta thrash" itp. proszę zakładać w dziale "Dyskusje o muzyce metalowej"
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8064
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

30-05-2008, 15:10

Mimo wszystko małe zaskoczenie :

http://www.deathspellomega.com/
'Come the Blessed Madness'
Awatar użytkownika
Morph
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8973
Rejestracja: 27-12-2002, 12:50
Lokalizacja: hyperborea
Kontakt:

30-05-2008, 19:00

Pytanie brzmi - czy to ich oficjalna strona?
Give birth to something dead
Give birth to something old
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8064
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

30-05-2008, 21:49

Tak mi się przynajmniej wydaje ;)) Nie każdy dupek z majspejsa może zarejestrować nieautoryzowaną domenę internetową ( co jest nagminne na w/w). Zobaczymy....
'Come the Blessed Madness'
Awatar użytkownika
klaun
postuje jak opętany!
Posty: 444
Rejestracja: 01-11-2007, 04:17
Lokalizacja: Z Cyrku.

31-05-2008, 00:10

Morph pisze:Pytanie brzmi - czy to ich oficjalna strona?
Nie wydaje mnie się. :)
Koulrophobia
Awatar użytkownika
Maleficio
zahartowany metalizator
Posty: 5311
Rejestracja: 13-11-2005, 14:38
Lokalizacja: Sjakk Matt Jesu Krist
Kontakt:

31-05-2008, 01:06

znam osobiscie Hasjarla z DsO i juz kiedys mi mowil, ze nie planuja zadnych stron etc. To falszywka:)
Awatar użytkownika
COFFIN
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 8064
Rejestracja: 23-11-2005, 21:28

31-05-2008, 15:56

Zobaczy się ;) A co do samego wydania Manifestations, gdyby nie było tytułów na cd nie różniłyby się niczym od "Infernal..." i "Inquisitors..."
'Come the Blessed Madness'
Awatar użytkownika
black_lava
rasowy masterfulowicz
Posty: 2031
Rejestracja: 25-08-2005, 09:24
Lokalizacja: O.

31-05-2008, 17:57

toć nawet dobre te składaczki
"And the scars I will see
Like the face of the moon
Cast no blessings at me
Necro as fuck! "
Awatar użytkownika
mietek_fog
zaczyna szaleć
Posty: 202
Rejestracja: 28-06-2006, 19:56

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 02:17

pisałby się ktoś na szerszą dyskusję o tekstach z Fas?
w ramach przyczynku podam jakie cytaty w lirykach tej płyty zdołałem wytropić:

The Repellent Scars Of Abandon And Election

Nothing of what man can know, to this end, could be evaded without
degradation, without sin,
- Bataille, Inner Experience

The idea of Salvation comes, i believe, from one whom suffering breaks
apart. He who masters it, on the contrary, needs to be broken, to proceed
on the path towards the rupture.
- Bataille, Inner Experience

A Chore for the Lost

Every human being not going to the extreme limit is the servant or the
enemy of man and the accomplice of a nameless obscenity.
- Bataille, Inner Experience

Let us be a blight on the orchard, on all orchards of this world, even the
least of these words will be judged during the times of reckoning

to nawiązanie do:

An evil person is a blight on the orchard. Let me tell you something: Every one of these careless words is going to come back to haunt you. There will be a time of Reckoning. Words are powerful; take them seriously. Words can be your salvation. Words can also be your damnation. - Mt 12, 35 - 37

mam też przetłumaczone Obombration w razie czego służę.
przystepne wprowadzenie do 'mistycyzmu' Bataille:
http://books.google.pl/books?id=QfArYoc ... r#PPA76,M1
od strony 49.

teraz pytania:
1) znalazł ktoś jeszcze jakiś cytat/nawiązanie w tekstach Fas?
2) czy słowo 'Obombration' należy tłumaczyć jako oddanie się w opiekę?
3) mógłby ktoś przetłumaczyć to: Le vent de la Vérité a répondu comme une gifle à la joue tendue de la piété ?

jak przejdziemy przez to, to możemy ruszyć motyw kwietyzmu i połączony z nim perinde ac cadaver ;)
Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni - Bukowski
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 11:00

"Wiatr prawdy odpowiedział jak policzek wymierzony naprężonemu pobożnością licu" (tlum. Puch)

swoja droga ciekawe, ze fragment tekstu, ktory najbardziej zapadl mi w pamieci ("Every human being not going to the extreme limit (..)") to tekst Bataille'a. Swietnie, ze to znalazles.

btw, Bataille'a, nie Bataillego ;)
this is a land of wolves now
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 12:05

grunt, ze nie paux fas ;)
this is a land of wolves now
Awatar użytkownika
mietek_fog
zaczyna szaleć
Posty: 202
Rejestracja: 28-06-2006, 19:56

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 14:33

Drone pisze:No wreszcie ktoś zauważył te konotacje, a były podane jak na dłoni przez sam zespół, chociażby w znakomitym wywiadzie dla Ajna Offensive.
ten wywiad to dla mnie punkt wyjścia do interpretacji ich tekstów. naprowadził on mnie on np na trop tekstu Madame Edwarda, który stanowi kanwę Diabolus Absconditus. teraz już wiem skąd mroczni ewangelicy wyciągneli znakomity cytat z Hegla otwierający opowieść o teofanii żeńskiego absolutu (w raze czego służę tekstem ME).
1) Tak.
jest oczywiste, że cytaty pojawiają się jeszcze w Obombration. w tłumaczeniu to będzie brzmiało jakoś tak:

Święty Boże, Święty Boże
Święty Mocny, Święty Mocny,
Boże osądź mnie
Czemuś, Panie, odstąpił?
Osądź mnie... Martwego jak trup


czyli budują siatkę znaczeń odwołując się do Trisagionu i fragmentu opisu męki Chrystusa wałkowanej od Kénôse. z jednej strony mamy grekę, z drugiej łacinę tak silna intertekstualność powoduje wzajemną anahilację poszczególnych członów. ten tekst może być więc uznany za otwarcie "szczeliny bytu".

ważny wydaje się też moment kiedy Trisagion występuje w Mszy Krk:
W litrurgii Kościoła katolickiego Trisagion występuje w klasycznym rycie rzymskim podczas nabożeństwa Wielkiego Piątku, tj. uroczystej liturgii popołudniowej ku czci Męki Pańskiej, jako część tzw. Improperii (łac.lamentacje) towarzyszących adoracji krzyża.
może ktoś jeszcze coś wyciśnie z tego tekstu?

btw podobno gdzieś w lirykach Fas cytowany jest Izajasz. wykrył ktoś jakieś nawiązanie?
Zbierając w całość Junga, Bataillego, Spenglera, Hegla i black metal jako zjawisko "ideowe" mogę z pewną ostrożnością wyrazić opinię, że WIEM, co się stanie w bliższej i dalszej przyszłości z black metalem.
ja tam bardziej widze Ciorana, Nietzschego, ojców Kościoła czy św. Jana od Krzyża (w The Repellent Scars Of Abandon And Election jest nawiązanie do nocy ducha).
Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni - Bukowski
Awatar użytkownika
longinus696
zahartowany metalizator
Posty: 3644
Rejestracja: 20-02-2005, 01:19
Lokalizacja: Łódź

09-08-2008, 16:00

Piknie. Żałuję, że sam nie odkryłem tych nawiązań, zważywszy, że Bataille zajmuje szczególne miejsce w świecie moich fascynacji. Wciąż jednak nie rozumiem stosunku DsO do Osoby Boskiej i obawiam się, że te cytaty jeszcze bardziej wszystko zaciemniają.

edit: skoro już wskazaliście odpowiednie źródła, to nietrudno zauważyć, że "Bread of Bitterness" praktycznie cały zawiera odwołania do "Doświadczenia wewnętrznego" Bataille'a.
The imagination is a muscle. It has to be exercised. Luis Bunuel

http://musicamok.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
mietek_fog
zaczyna szaleć
Posty: 202
Rejestracja: 28-06-2006, 19:56

Re:

09-08-2008, 17:04

longinus696 pisze:Wciąż jednak nie rozumiem stosunku DsO do Osoby Boskiej i obawiam się, że te cytaty jeszcze bardziej wszystko zaciemniają.
wydaje mi się, że w porównaniu do Si Momumentum twórcy z DsO powoli odchodzą od koncepcji Szatana na rzecz ukrytego sacrum (małe porównanie słowa otwierające Fas: "God of terror", pierwszą część trylogii otwierało natomiast bardziej dosłowne wyznanie: "O Satan").

i mały cytat:
Bataille pisze:Everyone knows what God represents for the community of men who belive in Him, and what place he occupies in their thought; and I think that when you suppress the character of God in that place, there is nevertheless something left over, an empty place. It is from that empty place that I have wanted to speak.
God comes to be known in ways that originate in God solely
God is nothing if He is not, in every sense, the surpassing of God:
in the sense of common everyday being, in the sense of dread,
horror and impurity, and, finally, in the sense of nothing...

He is mystery, indeed he is the absolute mystery
Divine disclosure is in direct proportion
To the degree of divine concealment
Intensification of revelation equals
To increasing of God's hiddenness
Descent of the Deus Absconditus
Vere tu es Deus Absconditus

edit: skoro już wskazaliście odpowiednie źródła, to nietrudno zauważyć, że "Bread of Bitterness" praktycznie cały zawiera odwołania do "Doświadczenia wewnętrznego" Bataille'a.
na takiej samej zasadzie "The Shrine of Mad Laughter" zawiera odwołanie do śmiechu jako hierofanii upragnionej pustki. cały album Fas wydaje się zapisem ekstatycznego doświadczenia przerwania cyklu: śmierci/życia, ciągłości/nieciągłości, ciała/tego, co na zewnątrz, obiektywności/subiektywności

i kolejny cytat:
as I beheld the shrine of mad laughter - Bataille, My Mother
Pociągają mnie nie te rzeczy, co trzeba: lubię pić, jestem leniwy, nie mam boga, polityki, idei ani zasad. Jestem mocno osadzony w nicości, w swego rodzaju niebycie, i akceptuję to w pełni - Bukowski
Heretyk
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9022
Rejestracja: 03-12-2007, 14:06
Lokalizacja: beskidy

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 18:25

o kurwa, w jakiej ja żyłem nieświadomości :shock: :)
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 18:26

zaczyna sie...
this is a land of wolves now
Heretyk
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9022
Rejestracja: 03-12-2007, 14:06
Lokalizacja: beskidy

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 18:28

że niby co ? :D
Awatar użytkownika
Riven
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 16717
Rejestracja: 27-05-2004, 11:15
Lokalizacja: behind the crooked cross
Kontakt:

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 18:31

spam, nic wiecej. eot.
this is a land of wolves now
Heretyk
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9022
Rejestracja: 03-12-2007, 14:06
Lokalizacja: beskidy

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 18:35

Żadnego spamu, po prostu nigdy się nie zagłębiałem w ich teksty (wiem że to płytkie podejście ;) ), a panowie mi tu otwierają oczy na pewne sprawy. I tyle. No to Eot :P
Awatar użytkownika
zekke
weteran forumowych bitew
Posty: 1873
Rejestracja: 03-08-2006, 16:01

Re: DEATHSPELL OMEGA

09-08-2008, 18:41

ale Riven pewnie mial na mysli ich posty ; )
Awatar użytkownika
longinus696
zahartowany metalizator
Posty: 3644
Rejestracja: 20-02-2005, 01:19
Lokalizacja: Łódź

09-08-2008, 18:42

mietek_fog pisze: wydaje mi się, że w porównaniu do Si Momumentum twórcy z DsO powoli odchodzą od koncepcji Szatana na rzecz ukrytego sacrum (małe porównanie słowa otwierające Fas: "God of terror", pierwszą część trylogii otwierało natomiast bardziej dosłowne wyznanie: "O Satan").

i mały cytat:
Bataille pisze:Everyone knows what God represents for the community of men who belive in Him, and what place he occupies in their thought; and I think that when you suppress the character of God in that place, there is nevertheless something left over, an empty place. It is from that empty place that I have wanted to speak.
No właśnie chodziło mi o tę niekonsekwencję w stosunku do "Si Monumentum...".
Tu jeszcze jeden sygnał zachodzącej zmiany:
The idea of God is pale next to that of perdition, but of this I could have no inkling in advance. - The Shrine of Mad Laughter
Ewidentnie panowie z DsO ujmują aspekt religijny poprzez pojęcie sacrum. Z tym, że nie chodzi w nim oczywiście o Boga, czy Szatana, ale o "bycie w immanencji", jakie np. towarzyszy odczuciu ekstazy, czy trwogi.
mietek_fog pisze:
edit: skoro już wskazaliście odpowiednie źródła, to nietrudno zauważyć, że "Bread of Bitterness" praktycznie cały zawiera odwołania do "Doświadczenia wewnętrznego" Bataille'a.
mietek_fog pisze: na takiej samej zasadzie "The Shrine of Mad Laughter" zawiera odwołanie do śmiechu jako hierofanii upragnionej pustki. cały album Fas wydaje się zapisem ekstatycznego doświadczenia przerwania cyklu: śmierci/życia, ciągłości/nieciągłości, ciała/tego, co na zewnątrz, obiektywności/subiektywności
Tak jest. Cały album wydaje się być pochwałą suwerenności, której znakiem jest śmiech - jedyna stosowna reakcja na nicość śmierci (to też z "Doświadczenia wewnętrznego").

A teraz kolejna kwestia. Wiesz już skąd się biorą odniesienia do "Ciemnej Nocy Ducha" Jana od Krzyża? Bo zaczyna być to oczywiste i poniekąd ma związek z okładką albumu, która tez już nabrała sensu.
The imagination is a muscle. It has to be exercised. Luis Bunuel

http://musicamok.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ