LOST SOUL

Zasada tworzenia tematu - NAZWA ZESPOŁU + ewentualnie tytuł płyty lub inna treść jeżeli coś chcemy dodać.

Moderatorzy: Nasum, Heretyk, Sybir, Gore_Obsessed

Regulamin forum
Tematy związane tylko z jednym zespołem lub jedną płytą. Wszelkie zbiorcze typu "América Latina Metal" lub "Najlepsza polska płyta thrash" itp. proszę zakładać w dziale "Dyskusje o muzyce metalowej"
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

11-05-2015, 17:40

KURWANCKA

DZIE JEST NOWY ALBUM ILE MAM CZEKAC W SWOJEJ PIWNICY NA NIEGO?!
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

28-05-2015, 23:49

manieczki pisze:KURWANCKA

DZIE JEST NOWY ALBUM ILE MAM CZEKAC W SWOJEJ PIWNICY NA NIEGO?!
Ja to jednak mam siłę przebicia :)
Signed, stay tuned!!!
Obrazek
„Atlantis is damn fast, heavy, evil, dark, spacious, extremely massive and technical. It's no doubt a full-blown, merciless metal album. We managed to structure it in a way so you can hear the evil, darkness, air and power. Speed is was not our focus. While complicated parts are still there, it is a very listenable record by all means. The album is less intense than previous. You can find more slow to mid tempos. Damian and Maro did a few vocal parts. We also invited several guests, among them was Dave Suzuki, who did one solo. We have two women's voices, and a friend of ours recorded a flamenco guitar part. A few songs and interludes feature choir parts (Wroclaw Philharmonic Orchestra) - call that an icing on the cake. On top of that - my vocals."
Jacek Grecki / Lost Soul
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

10-08-2015, 16:30

Finally!!! We will comment on our choice tomorrow!!! Stay tuned! \m/
"Six years after their fourth strike „Immerse In Infinity”, Lost Soul is finally back! The Polish four-piece band led by guitarist/ vocalist Jacek Grecki will unveil their new piece of death metal art via Apostasy Records. We are very proud to welcome Lost Soul to the Apostasy family and we’ll unveil some more news soon."


co to za wytwornia bo nie znam?
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
nicram
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12097
Rejestracja: 13-04-2011, 18:53
Lokalizacja: Litzmannstadt

Re: LOST SOUL

10-08-2015, 19:21

Też nie znam. Pewnie jakaś gówniana i adekwatna do obecnej, gównianej muzyki tego zespołu.
all the monsters will break your heart
Awatar użytkownika
SOWIX666
postuje jak opętany!
Posty: 581
Rejestracja: 28-12-2010, 23:54
Lokalizacja: Broch

Re: LOST SOUL

10-08-2015, 19:40

http://www.apostasy.de/en/" onclick="window.open(this.href);return false;

Jak się komuś nie chce szukać to jest lina.
W sumie jak dla Lost Soul to są w sam raz.
A ja jednak zaraz Violent Dirge posłucham.
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

11-08-2015, 01:45

Lost Soul just signed with Apostasy Records. Oh yes! Dear Friends, we had few offers from larger, reputable companies. Although we decided to choose the offer from an independent German label - Apostasy Records. One simple reason. This is the company who presented to us by far the best conditions and had the best contact with us from the very beginning of the works on "Atlantis - The New Beginning". They say that the signing of a contract with a large label is sometimes fatal, because if you are like us - an underground band, you may disappear among the top stars of the company.
Maybe so, maybe not, we do not know, but we know that the choice of Apostasy Records will allow us to satisfactory promotion, seamless contact and reliability in execution of the contract.
In summary, the release of a new album will happen shortly. Thank you for your patience! Recording the album took a long time for various reasons, both medical and work-related over the mix (we did mix four times to get powerful sound and an impressive final result).
Finding a suitable release date also took some time. Soon we will present the cover art (it's killer!). Then it is time for music! We hope that the first promo song will be a great surprise for you in terms of compositional maturity and evolution (revolution) we went through as a band.
We wish that the whole new album, in every aspect, will fullfil your expectations in terms of well defined art of death. It is for us! Thanks a million! Stay tuned \m/
Lost Soul


Hmmm, podobna gadka byla podczas podpisywania papiurow z WHP, a potem obrazil sie (Jacek, czy cale LS - nie wiem, ale fakt ze cos mu/im nie pasowalo). Wyczuwam, ze tutaj bedzie podobnie :)
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mol
zahartowany metalizator
Posty: 3366
Rejestracja: 03-02-2003, 22:26
Lokalizacja: Chocianów

Re: LOST SOUL

11-08-2015, 08:09

czy na nowej plycie bedo koturny?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

11-08-2015, 13:46

bardzo smieszne, bardzo...
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
est
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9284
Rejestracja: 30-03-2008, 17:30
Lokalizacja: Trockenwald

Re: LOST SOUL

11-08-2015, 13:50

Darkened Koturn Slaughterhouse
Awatar użytkownika
domel666
zaczyna szaleć
Posty: 172
Rejestracja: 03-02-2008, 00:51

Re: LOST SOUL

20-08-2015, 20:09

“Atlantis –The New Beginning“ is the promising title of the forthcoming fifth album by Polish death metal force Lost Soul. The new full length effort was once again produced by mastermind Jacek Grecki himself. The mixing and mastering was done afterwards by none other than Wojtek and Sławek Wiesławski in the renowned Hertz Studios.
Grecki is very satisfied with the band’s new material:
“ ‘Atlantis’ is damn fast, heavy, evil, dark, spacious, extremely massive and technical. It's no doubt a full-blown, merciless metal album. We managed to structure it in a way so you can hear the evil, darkness, air and power. Speed was not our focus. While complicated parts are still there, it is a very listenable record by all means. The album is less intense than previous. You can find more slow to mid tempos. Damian and Maro did a few vocal parts. We also invited several guests, among them was Dave Suzuki, who did one solo. We have two women's voices and a friend of ours recorded a flamenco guitar part. A few songs and interludes feature choir parts (Wroclaw Philharmonic Orchestra) – which is already like the icing on the cake. On top of that - my vocals."
On October 30th, “Atlantis – The New Beginning” will be released worldwide via Apostasy Records. It will be made available as a limited deluxe edition, as a jewelcase edition and as a download. A vinyl version of the album will be released in February 2016 via Supreme Chaos Records.
Tracklist:
1. Hypothelemus
2. Aqueous Ammonia
3. Ravines Of Rapture
4. Unicornis
5. The Next Generation
6. Vastitas Borealis
7. Perihelion
8. False Testimony
9. Frozen Volcano
10.Atlantis
Bonus Tracks (Deluxe Edition)
11.Red Giant
12.Sonidos Del Apocalipsis
13. Supernovae
Stay tuned for the first tracks that we’ll unveil soon!
Pacjent
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 17700
Rejestracja: 12-12-2006, 09:30

Re: LOST SOUL

20-08-2015, 20:46

Obrazek
Jeśli prawdę można wypowiedzieć tylko szeptem, oznacza to, że kraj został opanowany przez wrogów.
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

20-08-2015, 23:37

Obrazek

Co
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Żułek
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 14578
Rejestracja: 10-07-2013, 15:43
Lokalizacja: from hell

Re: LOST SOUL

20-08-2015, 23:49

chętnie posłucham
Mocarne knury w butach biegają po lesie z połówkami melona na głowach wykrzykując pod adresem maciory jestem chomikiem z azbestu.

memberlist.php?mode=&sk=d&sd=d#memberlist
Awatar użytkownika
Plagueis
rasowy masterfulowicz
Posty: 3011
Rejestracja: 19-02-2015, 16:22
Lokalizacja: South of Heaven

Re: LOST SOUL

21-08-2015, 07:38

Okładka dobrze by przyozdobiła wydanie z zapomnianymi odrzutami z sesji Therion, ale na muzykę czekam.
"Argument stoi pierwszy, wykręt na szarym końcu."
Awatar użytkownika
maciek z klanu
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12504
Rejestracja: 23-12-2008, 22:34

Re: LOST SOUL

21-08-2015, 07:41

okladka bylaby wyjebista jakby nie byla komputerowo rysowana
Adrian696 pisze:nie, BURZUM jest emo ;)
Jestem Maciek, szukam klanu.
Awatar użytkownika
domel666
zaczyna szaleć
Posty: 172
Rejestracja: 03-02-2008, 00:51

Re: LOST SOUL

03-09-2015, 23:41

" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
manieczki
Biały Weteran Forume Tańczący na Kurhanach Wrogów
Posty: 12171
Rejestracja: 25-07-2010, 03:07

Re: LOST SOUL

04-09-2015, 03:14

Ciezko cokolwiek powiedziec po niecalej minucie(1) muzyki...

Proponuje jeszcze dojebac wiecej zapowiedzi, trailerow... Nie mozecie po prostu wrzucic jednego(1) kawalka i tyle?
http://krucjatarozancowazaojczyzne.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Plagueis
rasowy masterfulowicz
Posty: 3011
Rejestracja: 19-02-2015, 16:22
Lokalizacja: South of Heaven

Re: LOST SOUL

04-09-2015, 17:44

domel666 pisze:
Kolejna behemotownia, wyłaczyłem po piętnastej sekundzie...
"Argument stoi pierwszy, wykręt na szarym końcu."
Awatar użytkownika
Lukass
zahartowany metalizator
Posty: 4070
Rejestracja: 13-08-2015, 23:28
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: LOST SOUL

05-09-2015, 22:22

"Immerse in Infinity" nawet lubiłem, chociaż na żywo (z Nile bodajże) panowie byli trochę zniechęcający. Ten zwiastun jest taki tym bardziej. To już nawet nie Behemoth, mi się z Fleshgod Apocalypse skojarzyło. Okładka powinna od razu wylądować w wątku "Dobre i kiepskie okładki", bynajmniej nie jako dobra.
To those who did not dare to sing out of tune
Or sing a different song
To march to the beat of a different drum and speak
The truths others fear
Awatar użytkownika
uglak
mistrz forumowej ceremonii
Posty: 9716
Rejestracja: 15-06-2012, 12:03
Lokalizacja: ארץ ישראל

Re: LOST SOUL

05-09-2015, 23:18

Lukass pisze:mi się z Fleshgod Apocalypse skojarzyło.
az tak plastikowo to nie brzmi, ale jestem pelen obaw
Guilty of being right
ODPOWIEDZ